Власт ће појести сав новац од 'Телекома'!
Економски стручњаци не верују да ће новац од продаје 51 одсто акција „Телекома” бити потрошен транспарентно и за намене које су најавили министри у Влади Србије. Аналитичари истичу да је свих 1,4 милијарде евра, колико се очекује да ћемо добити продајом већинског власништва у „Телекому”, држава „већ потрошила” и да ће, уместо за инфраструктуру, како се најављује, овај новац послужити за покривање рупа у буџету.
Из кабинета премијера Мирка Цветковића саопштено је јуче да новац неће бити уплаћен директно у буџет, већ на посебан рачун.
-Држава ће имати јасан план где ће улагати средства и то никако неће бити утрошено за плате и пензије - кажу у Цветковићевом кабинету.
Да паре од „Телекома” не треба да буду уплаћене у буџет залаже се и министар економије Млађан Динкић. Он је раније истакао да ће грађани морати да верују на реч члановима Владе у вези са потрошњом пара од „Телекома”.
Дилеме:
1.Да ли ће „Телеком” уопште бити продат? Упућени тврде да су шансе 50:50 да добијемо тражених 1,4 милијарде евра
2.Како ће се потрошити паре? Министарство инфраструктуре тврди да ни динар неће отићи у Коридор 10. Министарство економије каже да хоће, а економисти су убеђени да ће велики део новца отићи на плате и пензије
3.Где да новац буде уплаћен? Премијер Цветковић и министар Динкић су за посебан фонд, министарка Драгутиновић је за то да се новац слије у буџет
-Премијеру Мирку Цветковићу предложићу посебан буџетски фонд у који ће се слити новац од продаје „Телекома”. Паре сигурно неће бити потрошене до краја мандата ове владе. Неке наредне ће наставити да тај новац транспарентно троше у капиталне пројекте железнице и инфраструктуру - рекао је Динкић, и истакао да „Телеком” треба продати за најмање 1,4 милијарде евра.
Министарка финансија Диана Драгутиновић тако ће, по свему судећи, поново изгубити битку са колегом Динкићем, јер се она залагала да паре од „Телекома” уђу у буџет, како би се што више смањио дефицит и средства контролисано трошила. Она јуче није била доступна за коментар о одлуци премијера да новац ипак уплати на посебан рачун.
Министар Милутин Мркоњић рекао је недавно да ће средства од приватизације „Телекома” вероватно бити уложена у изградњу аутопута од Београда до Чачка и аутопута од Појата до Крушевца, као и у пројекте златиборског региона. Он је напоменуо да у изградњу Коридора 10 неће бити уложен ни динар од тог новца.
А да ће еврима од „Телекома” Влада да покрије јавну потрошњу и неће дозволити увид у начин трошења овог новца, тврди велика већина домаћих економиста. Они приватизацију „Телекома” оцењују као шансу за отклањање притисака корисника буџета у предизборној кампањи.
Новац већ потрошен
Стручњак за страна улагања Милан Ковачевић каже да ће новац сасвим сигурно бити потрошен на плате и пензије, чиме ће бити направљена велика штета.
-Наши званичници се олако фрљају опречним ставовима. Њихове популистичке изјаве које их ни на шта не обавезују довољан су доказ да ће 1,4 милијарде евра потрошити на финансирање буџета, из којег највећи део новца одлази у пензиони фонд и на друге расходе. То значи да ће новац „отићи” на општу јавну потрошњу, а на тај начин бисмо пуцали у сопствену ногу - сматра Ковачевић, који пита зашто се уопште поставља питање где ће се слити новац од продаје када је прописом о приватизацијама предвиђено да он иде на рачун Агенције за приватизацију. Он додаје и да би, осим у инфраструктуру, новац требало уложити у извоз и у развојну банку.
Са њим се слаже и економиста Мирослав Здравковић, који се противи продаји „Телекома”, и наводи да је новац од његове, као и приватизације НИС-а, потрошен још пре две године.
-Увидом у извештај о пословању „Телекома” видео сам да је компанија, упркос кризи у прошлој години, остварила профит од 150 милиона евра. Новац од продаје ће бити потрошен за плате и пензије, јер је од формирања Владе финансијска позиција државе погоршана за 175 милијарди динара. Потрошене су све претходне приватизације, а са њима и „Телеком” - рекао је Здравковић за Пресс.
Четири озбиљна купца!
Позив за продају 51 одсто акција „Телекома” биће објављен данас у „Фајненшел тајмсу” и листу „Политика”. Заинтересовани купци имаће рок до 26. новембра да се пријаве. Министарка за телекомуникације Јасна Матић рекла је за Пресс да су заинтересована четири велика и озбиљна купца и да је реално да се продаја обави почетком следеће године. - Заинтересовани су „Аустрија телеком”, „Ораском”, „Франс телеком” и „Дојче телеком”. Новац од продаје треба плански улагати, а у његовој основи је улагање у развој инфраструктуре. Неопходно је изградити нове модерне саобраћајнице, које ће велике српске градове повезати са коридорима - рекла је Матићева за Пресс.
Економиста Данило Шуковић каже да се у државним институцијама у међувремену ништа није променило набоље, да бисмо веровали политичарима на реч. - У време кризе се не продају вредне ствари без преке нужде. Сва досадашња искуства су негативна и ми немамо гаранције да ће новац бити потрошен онако како министри причају - каже Шуковић.
Љ. Рачић
- Извор
- PressOnline
- Повезане теме
- Телеком
- приватизација
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »