BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

"Русија је потпуно нова земља" - дипломата

20.10.2010. год.
20.10. 2010 – „Нема више никакве разлике у идеологији између Русије и остатка света“ - каже Владимир Воронков, шеф Одељења за европску сарадњу руског Министарства иностраних послова.

Нови стратешки концепт НАТО треба да буде ослобођен од таквих атавистичких концепата као што је виђење Русије као могуће претње, каже Владимир Воронков, шеф Одељења за европску сарадњу руског Министарства иностраних послова.

"Ове ствари су нам неприхватљиве, а покушаји да се уведу у нови стратешки концепт тешко да ће побољшати наше односе са НАТО-ом", рекао је он. "Нема више никакве разлике у идеологији између Русије и остатка света. Разлог за све ове предрасуде, како видим, је чињеница да ми још увек носимо наслеђе Хладног рата. Не можемо се тога ослободити. Моја генерација је одрасла у време када је било сасвим очигледно да је свет био подељен на два дела. То је био свет Варшавског пакта и НАТО свет. Западни свет и источни свет. Ова догма је и даље наставила да живи у мислима неких људи, нарочито на Западу. Веома је тешко преобликовати људски ум. Тако да мислим да ће нам требати одређено време да се отарасимо ових комплекса Хладног рата. "

Говорећи о предлозима Русије о колективном систему безбедности у Европи, Владимир Воронков их види као неопходан корак.

"Наша иницијатива, која је поднешена под именом иницијатива председника Медведева, је врло једноставна. Суштина нашег предлога је да се осмисли правно обавезујући споразум, који би био потписан од стране 56 држава ОЕБС-а, укључујући САД, Канаду, европске државе и Руску Федерацију. Споразум би ограничавао сваку од земаља потписница од употребе војних средстава, осим када је то санкционисано од стране Савета безбедности УН. Ни једној земљи се не би дозволило да ојача своју безбедност, на рачун безбедности било које друге државе. То је веома једноставна метода и врло је ефикасна. Један такав сличан правно обавезујући споразум је тренутно на снази међу НАТО државама, али овај споразум није правно обавезујући међу државама чланицама ОЕБС-а и европских земаља, које нису чланице НАТО-а, већ је чисто политички. Ми желимо да га легализујемо. То би подразумевало другачији степен одговорности за оне који прекрше ову наредбу", објаснио је он.

Владимир Воронков је истакао да је предлог Русије добио позитивне реакције њених партнера.

"Желим да кажем да су свеукупне реакције наших партнера на Западу, на иницијативу председника Медведева, биле позитивне. Наши концепти о томе како да постигнемо универзалну безбедност на паритетној основи су наравно различити. Ипак, имамо веома интензивне дискусије о овом питању. Председник Обама је био један од првих, који је реаговао на иницијативу председника Медведева, да се створи нови споразум о  европској безбедности. Он је позитивно реаговао, рекавши да је америчка страна спремна да разговара о томе. И већ неко време дискутујемо о томе. Ја сам више оптимистичан о исходу ове дискусије", рекао је он.

"Знате да је седница ОЕБС планирана за ову годину, прва после 11 година паузе. Ово је такође донела иницијатива председника Медведева. Самит ће се фокусирати, између осталог, на недељиву безбедност и на модернизацију европске структуре безбедности. Мислим да ће учесници форума пажљиво размотрити предлоге које смо дали на ту тему и на време их узети у обзир, јер нећемо моћи даље да наставимо, све док  идеје хладног рата не буду одбачене. "

Говорећи о одбијању неких европских земаља да Русији изруче одређена лица  која су тамо прогањана, Воронков сматра да ако европске земље неће да промене свој став о том питању, то ће имати негативан утицај на односе Русија - ЕУ.

"Ово је врло осетљиво питање. Вероватно знате да је проблем овде недостатак односа Русија-ЕУ у сфери поштовања међународног права. Рећи ћу то једноставније. Русија и ЕУ вероватно имају дуг пут пред собом пре него што почну да следе одређене правне принципе у погледу испуњавања судских одлука у Русији и ЕУ. Ситуација у вези са Ахмедом Закајевим је јасан пример за то. Он је очигледно учествовао у терористичким активностима на територији Руске Федерације. Упркос овој чињеници, он је добио политички азил од стране држава ЕУ. Он је слободан да се креће из једне европске државе у другу. Очигледно ми ни на који начи не можемо да трпимо овакву ситуацију. И наравно да ствари као што је та, имају утицај на карактер и атмосферу наших дипломатских односа. Зато бих желео да позовем наше европске партнере да буду одговорнији, јер ако наставе да се понашају као што то сада чине, то ће имати негативан утицај на развој наших односа ", рекао је Воронков.



  • Извор
  • RT TV, фото: RT TV/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА