РТ: Хапшење Асанжа показује да је Морено имовина Ције, претварајући Еквадор у вазала - бивши мистар спољних послова
Извор: Восток / РТ
Одлука еквадорске владе да се укине азил Џулијану Асанжу је "дивљаштво" и тешко је нарушило дигнитет земље, која је попустила САД-у као да је њен "вазал", изјавио је за РТ бивши министар спољних послова Рикардо Патино.
Бивши званичник, који је гласни присталица оснивача Викиликса, верује да је хапшење Асанжа значајно наштетило имиџу Еквадора, његовом Уставу, као и међународном праву у целини.
Осим тога, он је рекао да Асанж још увек има држављанство Еквадора (тренутно "суспендовано" од стране владе). Закони земље изричито забрањују предају својих грађана да буду прогоњени по страним законима, истакао је Патино. Број кршења је "дивљаштво са правног становишта", каже Патино, додајући да је јасно да се председник земље Лењин Морено предао САД-у "као вазал".
Патино је потом оптужио садашњег председника да је марионета Ције, чији је задатак био да уништи насљеђе његових социјалистичких претходника.
„Све што Морено чини је покушај да се потпуно уништи оно што смо изградили. Несумњиво, то је планирано и планирано је са учешћем Ције. Он није довољно паметан да смисли нешто слично, па је то урадила америчка амбасада”, тврди Патино, додајући да представник Ције посећују председничке и владине састанке, говорећи руководству Еквадора шта да ради.
Сам Патино каже да је прогон директан резултат његове критике Моренове владе.
"Оптужен сам да сам одржао говор на састанку наших политичких организација", рекао је бивши министар.
"Позвао сам наше присталице да прате људе, изађу на улице, уђу у државне институције и осуде катастрофалну економску и социјалну политику владе Лењина Морена у Еквадору. Због тога, због неслагања, јер сам одржао говор на састанку, они су хтели да ме ухапсе.”, додао је Патино.
Азил Асанжу је укинут прошле недеље, након што је Морено оптужио новинара да шпијунира његову породицу. Викиликс је негирао те тврдње, рекавши да Морено тражи личну освету због недавно објављених оптужби за корупцију против њега. Асанж је извучен из еквадорске амбасаде у Лондону, где је живео седам година и сада се суочава са потенцијалном екстрадицијом у САД, где је оптужен за хаковање рачунара Министарства одбране са Челзи Менингом.
- Извор
- Џулијан Асанж и Рикардо Патино у амбасади Еквадора у Лондону 16. јуна 2013. године, фото: © Reuters / Chris Helgren / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
У србском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.
Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за
Остале новости из рубрике »