BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Београд-Приштина: преговори нису потребни

20.10.2010. год.

 

Почетак дијалога између Београда и Приштине одложен је: треба сачекати ванредне парламентарне изборе на Косову, који ће бити организовани у фебруару. Надам се да ће преговори протицати у атомсфери која ће се разликовати од оне коју имамо сада, изјавио је вршилац дружност шефа самопроглашене државе Јакуп Краснићи.
 


Постало је јасно да је оставка „председника Косова" Фатмира Сејдиуа оставка техничког карактера, као замена фудбалера 30 секунди пре окончања добијене утакмице, када треба одуговлачити са временом како не би дошло до изједначења. У великој игри жртвовати пешака уобичајена је ствар: може се спасти краљица, а на Косву их је, упркос шаховским правилима, одмах неколико, то је и Хашим Тачи, и Рамуш Харадинај.

Зар ће се неко зачудити ако после избора, које је најавио Краснићи, још неко оде „у пензију"? А надаље покрајина може да копира модел Украјине из доба Јушченка када су оставке, скандали и демарши у круговима власти замењивали локалним становницима хумористичке емисије на телевизији? Још ће Косово измислити некакав изговор попут „недовољне демократичности" институција српске власти, затим ће замерити лош квалитет асфалта на траси Приштина-Београд, и тако даље.

Све је једноставно. Косову су преговори, макар и технички, неповољни: јер ако их буду контрлисали неангажовани чланови међународне заједнице, могу да „испливају" многобројни примери незаконите приватизације индустријских и комерцијалних објеката који припадају Републики Србији од стране косовских струкутра, чињенице одузимања земљишних поседа и друге ружне ствари.

Истина, руку на срце, чак ако се питање економских прекршаја косовских чиновника покрене, то неће кардинално променити ситуацију: о томе ће писати српска, руска штампа, пар опозиционих европских издања и тиме ће се завршити. Јасно да је Брисел упознат са махинацијама, али треба схватати да у ЕУ нема јединства по питању независности покрајине! Зашто онда кварити идилични пејзаж грубо исписаним финансијским прорачунима колико су власти у Приштини украле од власти у Београду изнад слике?

Београд сматра да технички преговори могу да прерасту у дијалог о статусу. Али колико се сећамо, нико од европско-америчких чиновника није наглас изговарао реч статус, осим у контексту да је то питање одавно решено. Приштини такво стање ствари идеално одговара. Али проблем је у томе што Београд није спреман за разматра питање статуса покрајине, сматра руски балканолог Вадим Прозоров.

Србији је са једне стране потребно да ступи у ЕУ, а са друге већина европских земаља је признала статус Косова. Очигледно да од Београда чекају изјаве о томе да Срби пристају на независност покрајине. У тој ситуацији, по мени, сваки нормални политичар ће одуговлачити.

Како сматра наш саговорник, многе политичке снаге у Србији чекају када ће неко од представника власти извршити „сакрално самоубиство", признавши независност Косова - тада ће део странака у земљи, и то велики, кренути истим путем.

На Западу раде компетентни људи и слабости политичког система у Србији добро су проучили. Тако да ће или Србија јасно, званично изјавити да је неопходно јасно поставити питање статуса, или ће се обећани технички преговори Београда и Приштине свести на добар руски виц:

- Честитам: помирио си се са женом? Јуче сам видео како сте сложно тестерисали дрва.

- Не, пријатељу, разводимо се... То смо ми делили намештај...

Тимур Блохин,



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтон је раније наводно предложио одлагање чланства Кијева у алијанси, изјавио је руски председник


Кијев је најавио да ће престати са транзитом руског гаса ка ЕУ 1. јануара

Руске снаге извршиле су серију удара на објекте енергетске инфраструктуре на територији Украјине. Погодци су забележени у Ивано-Франковској, Харковској, Полтавској, Дњепропетровској области и на окупираном делу ДНР, где су...


У Донском региону одржан је први гастро фестивал „Од Дона до Саве“, који је постао не само кулинарски, већ и културни догађај. Фестивал има за циљ да кроз националну...

Портпаролка Министарства спољних послова Русије, Марија Захарова, упозорила је спонзоре Украјине.


Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА