BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Подгорица: Русија употријебила силу против својих сусједа и подржава Асадов режим

Подгорица: Русија употријебила силу против својих сусједа и подржава Асадов режим
05.04.2019. год.


Црногорски шеф дипломатије Срђан Дармановић оцијенио је да чланство у НАТО значи продужени појас стабилности у региону Западног Балкана и смањује простор за дјеловање противника вриједности евроатлантске породице.

Дармановић, који је у Вашингтону присуствовао министарском састанку НАТО-а којим је обиљежена 70. годишњица оснивања алијансе, истакао је да, што се више шири зона чланства Алијансе, регион постаје стабилнији, преноси
ИН4С

–Србија ће, вјероватно, у неком моменту морати да се одлучи куда жели да иде. За сада видимо да активно ради на свом чланству у Европској унији и свакако јој у томе желимо успјех. Било би одлично да сви кренемо тим правцем и имамо успјеха у томе, али ипак, геополитика је нешто друго. Тако да ће Србија вјероватно у неком моменту морати да донесе неке стратешке одлуке. Нажалост, за сада нема напретка у вези са Босном и Херцеговином што се тиче њених аспирација према НАТО-у. Чини се чак да је послије ових избора дошло до извјесног погоршања ситуације у том правцу. Ипак ово је све један процес и не могу се све ствари ријешити одједном, рекао је Дармановић за Глас Америке.
 
Црногорски министар спољних послова оцијенио је веома значајним то што је Сјеверна Македонија још једна од држава Балкана на путу чланства у НАТО – очекујући и искорак на путу те земље према Европској унији.
 
–Уклоњен је један скоро тродеценијски проблем између двије државе око имена. Сјеверна Македонија и Грчка су заједно рјешавајући то питање показале и визију и храброст. Отворен јој је пут у НАТО структуре. А када дође вријеме за то – надамо се да ће на љето ове године, као и Албанија, добити позив да почне преговоре са ЕУ. Ако рачунамо Хрватску и Словенију и томе додамо Црну Гору, Албанију и сада Сјеверну Макеоднију већи је дио региона под НАТО кишобраном. Тако да су направљени значајни успјеси. Све земље су аспиранти за Европску унију, неке су чланице Хрватска и Словенија, друге су на путу, попут Црне Горе која је предводник. Тако да, иако постоји геополитичка компетиција на подручју Балкана, ипак постоје резултати којима можемо бити задовољни, сматра Дармановић.
 
Он је казао да НАТО мора бити спреман на "кредибилну политику одвраћања" када је политика Русије у питању.

„Русија је употријебила силу против својих сусједа. Једном од њих је анектирала територију, другима је створила замрзнуте или конфликте ниског интензитета. Војним снагама је подржала Асадов режим у Сирији. Створила је у Украјини додатну кризу у Азовском мору. Своје присуство сада почиње и у Венецуели са подршком режиму Мадура. То је једно глобално дјеловање. На врху свега тога је и кршење споразума о ракетама средњег домета – што НАТО прилично забрињава. На све то се траже и налазе одоговори. Ми – НАТО не желимо трку у наоружању са Русијом, не желимо распоређивање нових ракета на европском тлу. Али се морамо припремити на то да свијет функционише и без споразума о ракетама средњег домета. Наравно не желимо ни сукобе било гдје у Европи – поготово не на европском тлу. Украјинску кризу, територијалну кризу у Грузији и желимо разријешење сиријског проблема. Међутим у свему томе треба имати партнера. Наравно са Русијом не постоје само неспоразуми, постоји и дијалог. И надамо се да ће једном тај дијалог и превагнути, али НАТО мора бити спреман на кредибилну политику одвраћања, што је била и суштина његовог ђеловања и у Хладном рату – када је и постојао Совјетски Савез“, закључио је Срђан Дармановић.

Читајте више на Ситуација у Сирији - из минута у минут


Читајте више на Украјина и Новорусија из минута у минут



  • Извор
  • фото: gov.me/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.

Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА