Западне земље ометају руска улагања капитала
Русија активизира прилив страних ивнестиција. Њима је у последње време отворен доступ стратешким секторима руске економије, који су до недавно били за њих затворени. Руски капитал теоријски има право да рачуна на сличан однос на Западу.
Нажалост, ништа слично се не дешава. Шта више, западни партнери Русији често ометају доступ на своја тржишта, констатује Владислав Белов, руководилац Центра за европска истраживања.
На речима све земље проповедају принцип отворене економије, принцип привлачења капитала, услуга, радне снаге на своју територију. Не добијају увек руски и други бизнис могућност куповине појединих актива у другим земљама. Са једне стране, реч је о стратешким гранама. Велике тешкоће постоје, рецимо, у сфери расподеле енергената до коначних потрошача. Са таквим тешкоћама се суочавају и Гаспром и Лукојл и Роснефт и друге компаније, ако говоримо о европским тржиштима. Са друге стране, то је конкуренција са приватним националним капиталом који, без обзира на принципе тржишне економије, не жели да види на свом националном тржишту туђинце.
Овим факторима ствар се не ограничава. Често препреке на путу руских инвестиција су условљене политичким разлозима. Како аргумент позваћемо се на продају фирме Опел, европског огранка америчке компаније Џенерал моторс, која није реализована прошле године. Џенерал моторс се због економске кризе нашао у сложеној ситуацији. И како би изашао из ње, морао је да прода Опел. У улози купца иступили су фирма Магна, руска Сбербанка и ГАЗ. Њихов предлог америчка компанија је прогласила најбољим. Џенерал моторс је чак склопио споразум о продаји контролног пакета акција Опела. Ипак у последњем тренутку посао је осујећен. На компанију је извршен притисак и она је одустала од донете одлуке.
Слична прича се десила са шведским произвођачем аутомобила, фирмом СААВ. Као власништво исте те фирме Џенерал Моторс, СААВ је 2009. изнет на продају. Заинтересовао се холандски произвођач Spyker. Али његов предлог је био одбачен. Ипак крајем јануара ове године руководство Џенерал моторса је ипак донело одлуку о продаји СААВ Холанђанима. То је било учињено пошто је руски предузимач Владимир Антонов, коме је припадало око 30% акција Spyker, изјавио да намерава да прода своје акције.
Иза свега тога се види тежња да се руски бизнис не пушта у гране везане за производњу и нове технологије. Да подсетимо да је ова линија односа Запада са бившим СССР спровођења у време хладног рата. По свему судећи, на Западу она има следбенике.
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/thinkpanama/cc-by-nc/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- финансије
- инвестиције
- нафта
- ауто
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »