Једнака и недељива безбедност – заједничка будућност Русије у ЕУ
У малом летовалишту на северу Француске Довилу све је спремно за састанак лидера Русије, Француске и Немачке - Дмитрија Медведева, Николе Саркозија и Ангеле Меркел, који започиње данас. У Јелисејском дворцу предстојеће преговоре су назвали рестартовањем које се дешава у истој мери у односима Русије са Европом, као и у односима Русије и САД.
Главна тема преговора биће разматрање перспектива изградње будућег простора једнаке безбедности у евроазијском региону. То одговара политичким реалијама и омогућава да се заједнички реагује на изазове и опасности. Француска и Немачка су европски политички тешкаши. Њихов став реално утиче на формирање политике читаве ЕУ. У водећим земаљама Европе расте размевање да без Русији континент нема будућности. Билатерално уједињење потенцијала, размена технологија и индустријског искуства, хуманитарна сарадња - гаранција је преживљавања старице Европе у конкурентској борби против САД и других тржишта која се брзо развијају. И то схвата Париз и Берлин.
У оваквом формату лидери три земље се састају први пут после петогодишње паузе. Мада је историја сличних сусрета започела за време припреме америчког упада у Ирак. Тада је канцелар Немачке Герхард Шредер позвао председника Француске и Русије Жака Ширака и Владимира Путина ради израде заједничког става. Чинило би се, овакви преговори у саставу тројке ће постати традиција. Али, авај, то се није десило. Главни урзок су били различити прилази војном упаду Грузије у Јужну Осетију 2008. године.
Сада се изгледа ситуација мења. Јача разумевање заједничке одговорности за европску безбедност. Тим пре што партнери имају сличне идеје. На пример, руско-немачка иницијатива о формирању комитета Русија-ЕУ по питањима спољне политике и безбедности, као и француска идеја да се формира јединствени простор у области економије и безбедности.
У сваком случају састанак у Довилу ће имати карактер поверења. Ево мишљења руског политиколога, заменика директора Европског инсититута Сергеја Караганова.
На састанку ће бити речи о продубљивању сарадње три водеће европске државе у управљању сфером безбедности, могуће у међусобном ослањању у политичком дијалогу, у међународним организацијама. Француска и Немачка су крање забринуте због тога што Европа нагло губи своје позиције у светској политици. И уз помоћ Русије покушаће да зауставе тај пад.
Састанак у Довилу је провера часовника уочи таквих важних догађаја као што је саветовање НАТО-а у Лисабону 19. и 20. новембра, самит ОЕБС-а у Астани 1-2. децембра и дијалог Русије и ЕУ у Бриселу 7. децембра. У сваком случају, почитичко партнерство Русије, Француске и Немачке врло је важно за будућност Европе.
- Извор
- Голос России, © фото: SXC.hu/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »