РТ: Трамп уништио самит са Кимом након што је предложио да Пјонгјанг све нуклеарне бомбе преда САД-у
Амерички председник Доналд Трамп је, како се наводи, предложио да Северна Кореја преда све своје нуклеарно оружје САД-у, шаблон денуклеаризације посуђеног из Либије пре интервенције НАТО-а и бруталног убиства њеног лидера Моамера Гадафија.
Други самит између Трампа и лидера Северне Кореје Ким Џонг Уна у фебруару завршен је пре времена, односно с великим питањем у погледу будућности разговора и денуклеаризације Корејског полуострва. Након састанка у Вијетнаму, Пјонгјанг и Вашингтон понудили су другачије верзије о томе шта се заправо догодило, док је Бела кућа тврдила да је Северна Кореја захтевала да се укину све санкције. Пјонгјанг је инсистирао да се говорило само о делимичном укидању. Суштина разговора остала је под велом тајности.
Трамп је наводно предао копије плана, на енглеском и корејском језику, Киму током њиховог састанка 28. фебруара. Севернокорејска страна никада није коментарисала садржај, али очигледно се није свидела Киму, а радни ручак који је био заказан за исти дан је отказан.
План који је Реутерс навео предвиђа потпуно укидање "нуклеарне инфраструктуре, хемијског и биолошког ратног програма" у Северној Кореји, као и "повезаних могућности двоструке намене". Ако би се Северна Кореја повиновала захтевима САД-а, онда би такође требала уништити "балистичке ракете, лансере и придружене објекте". САД су захтевале да се Пјонгјанг сагласи да у потпуности објасни свој нуклеарни програм и обезбеди несметан приступ међународним инспекторима на предметне локације. Изградња нових објеката везаних за нуклеарну енергију била би забрањена, а сви научници који раде у старим нуклеарним објектима били би прераспоређени у комерцијални сектор.
Након што је самит завршио без договора, Вашингтон је покушао да спаси разговоре, а амерички државни секретар Мајк Помпео је почетком марта изјавио да САД желе да ускоро пошаљу делегацију у Северну Кореју.
Ако су САД заиста предложиле Северној Кореји обновљену верзију либијског модела разоружања, то би значило да је Трамп одустао од свог обећања, да ће то посебно избећи. У мају прошле године, Трамп је био присиљен да се оповргнр Болтона, који се бави денуклеаризацијом Северне Кореје у стилу Либије још од раних 2000-их, након што га је поново предложио, изазивајући бес од стране Пјонгјанга.
Либија је постигла споразум са САД-ом да преда своје компоненте нуклеарног програма 2003. године. Осам година касније, опустошена је грађанским ратом који је подстакнут НАТО бомбардовањем, што је резултирало смењивањем и убиством дугогодишњег вође земље, Моамера Гадафија и потпуног уништења земље.
- Извор
- фото: © Reuters / KCNA / RT/ vostok.rs
- Повезане теме
- САД
- СевернаКореја
- Трамп
- нуклеарно
- односи
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »