Министарство спољних послова Србије затражило је хитан одговор од амбасаде Србије у Паризу о догађајима везаним за уклањање изложбе у Културном центру Србије у Паризу, која је постављена поводом обележавања двадесетогодишњице НАТО бомбардовања на СРЈ, преноси Политика.
„Не знамо још шта се десило, тражили смо изјашњење из Париза. Не можемо да арбитрирамо одавде”, рекао је генерални секретар Министарства спољних послова Вељко Одаловић за Танјуг, реагујући на вест која се појавила на друштвеним мрежама да је изложба уклоњена како „официрима Нато не било непријатно” на пријему који је требало да буде организован 26. марта у Културном центру.
Одаловић је додао да се одговор очекује брзо, јер је захтев био хитан.
Како је на свом Фејсбук профилу написала Наташа Пејин, координатор за односе са медијима Културног центра Србије у Паризу, изложба слика поводом 20 година од почетка НАТО бомбардовања уклоњена је по наредби директора Радослава Павловића због посете официра Нато.
Пејин тврди да су слике уклоњене два дана после отварања изложбе (Фото Фејсбук/Наташа Пејин)
Она тврди да јој је Павловић пренео да је налог да се уклоне слике Владимира Величковића и Биљане Вилимон, постављене 23. марта, стигао из наше амбасаде у Паризу, цитирајући директорове речи „да официрима Нато не би било непријатно” на пријему који је требало да буде организован.
Реч је о изложби „Србија 1999. године – 20 година после – док су падале бомбе”, а један од аутора слика Биљана Вилимон, потврдила је да су слике скинуте после само два дана од отварања изложбе о чему сведоче и фотографије из Центра које је Пејин поставила на свом профилу на Фејсбуку.
Међутим, још није утврђено ко је наложио да се поставка уклони и који су разлози за то.
Пејин тврди да су платна Биљане Вилимон уролована, као и документарне фотографије које су део изложбе, а да је слика Владе Величковића остале у приземљу галерије.
Пејин је написала да је у уторак, по доласку на посао, затекла празне зидове и да се срела са Павловићем, који је појаснио да ће у Центру бити одржан пријем и да је из српске амбасаде у Паризу добио налог да се слике скину.
„Рекла сам да учествује у страшној срамоти и понижењу Србије и србских жртава и треба да га је срамота. Одбила сам да учествујем у томе, а што се коктела тиче, рекла сам да у оваквим условима, ни чашу хладне воде нећу изнети никоме. Отишао је без речи”, написала је Пејин.
Како она тврди, пред почетак коктела из галерије су уклоњени сви каталози о изложби јер „не сме ништа од тога да се види у сали”.
„Одбила сам да на било који начин учествујем у тој срамоти у Србском културном центру где се понижава Србија, уметници који излажу и жртве бомбардовања 1999, а да као врхунац понижења то сами Срби организују. Напустила сам канцеларију пре доласка званица”, написала је Пејин.
Политика