РТ: Трампов Голански поклон Израелу осуђен од стране УН-а, заливских и европских савезника
Одлука Доналда Трампа да призна израелску анексију сиријске Голанске висоравни наишла је на осуду од стране међународне заједнице, УН-а, заједно са заливским и европским савезницима који су критиковали тај потез.
Амерички председник је у понедјељак потписао декларацију којом признаје суверенитет Израела над спорном Голанском висоравни. Израелски премијер Бењамин Нетанијаху, који је био присутан на церемонији потписивања, похвалио је Трампов једнострани потез, упоредивши председника с библијским и ционистичким херојима. Међутим, реакције међународне заједнице - укључујући најближе, земље Залива и европске савезнике Вашингтона, били су знатно мање одушевљени.
Уједињене нације, које дуго тврде да је израелска окупација Голанске висоравни противзаконита по међународном праву, навеле су да се позиција ове међународне организације није променила. Портпарол УН-а је рекао да ће генерални секретар Антонио Гутереш наставити да поштује резолуцију из децембра 1981. године, којом се израелска анексија Голанске висоравни одређује као "ништавна и без међународног правног ефекта".
Декларација је исто тако непопуларна међу земљама које нормално следе вођство спољне политике Вашингтона.
Саудијска Арабија, Бахреин, Катар и Кувајт - заливски савезници Вашингтона који су домаћини америчким војним базама, критиковали су Трампов потез.
"То ће имати значајне негативне ефекте на мировни процес на Блиском истоку и сигурност и стабилност у региону", наводи се у саопштењу Саудијске Арабије. Председник парламента Саудијске Арабије Мишаал бин Фахм ал Салами потврдио је "принципијелну позицију" Ријада да је Голанска висораван сиријска територија.
Савезник НАТО-а Турска је такође напала Вашингтон. Турски министар спољних послова Мевлут Чавушоглу је изјавио да су САД "игнорисале међународно право" признавајући суверенитет Израела над Голанском висоравни.
Северни сусед Вашингтона, Канада, поновила је сличан став.
У саопштењу, Отава је навела да "не признаје сталну израелску контролу над Голанским висовима".
Canadian government statement on the Golan Heights. pic.twitter.com/dLT1OOmC7d
— Alexander Panetta (@Alex_Panetta) March 25, 2019
Аустралски министар спољних послова Марис Пејн отишао је толико далеко да је применио суптилан ударац у америчку спољну политику.
"Голанска висораван је ствар коју Израел и Сирија треба да реше кроз преговоре у контексту свеобухватног мировног споразума", саопштила је Пејнова.
"Стајалишта америчке политике су ствар владе САД."
Different, perhaps fence-sitting, statement from Australian FM Marise Payne:
— Primrose Riordan (@primroseriordan) March 26, 2019
"The Golan Heights is a matter for Israel and Syria to determine through negotiations in the context of a comprehensive peace settlement."
"US policy positions are a matter for the US Government." https://t.co/l0lSMU2brE
Трампова декларација ће такође вероватно погоршати већ затегнуте односе са европским савезницима Вашингтона. И Немачка и Француска објавиле су прошле недеље саопштења у покушају да спрече Трампову одлуку.
"Ако треба мењати националне границе, то мора бити учињено мирним путем између свих укључених", рекао је портпарол немачке владе. Француско министарство спољних послова је саопштило о свом противљењу том потезу, описујући га као "супротном међународном праву".
#GolanHeights: France does not recognise the Israeli annexation of 1981. The recognition of Israeli sovereignty over the Golan Heights, an occupied territory, would be contrary to international law.https://t.co/IuWjN3czDR pic.twitter.com/iPooPevLy2
— France Diplomacy (@francediplo_EN) March 22, 2019
Неизненађујуће, Трампова резолуција добила је једнако хладан пријем од земаља са мање срдачних односа са Вашингтоном. Сиријска влада је саопштила да је та одлука "шамар" међународној заједници, тврдећи да Трампова резолуција чини Вашингтон "главним непријатељем" Арапа. Након тога, либанско министарство спољних послова инсистирало је да је Голанска висораван "сиријска арапска" територија и да "ниједна земља не може фалсификовати историју" заузимањем земље од другог народа.
- Извор
- фото: © Reuters / Leah Millis / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »