РТ: Контроверзни закон ЕУ о ауторским правима на интернету се суочава са коначним гласањем
Вруће спорна одредба о ауторским правима прогони Европу, забрињавајући заговорнике слободе на интернету и креаторе садржаја. Члан 13, који се суочава са својим коначним гласањем, ставио би велика ограничења на размену садржаја, од филмова до "мема".
Предложени закон захтева да свако ко дели садржај заштићен ауторским правима треба да добије дозволу од власника права, чак и ако је садржај само анимирани гиф на твитеру. Чак би и прерада фотографија за "меме" захтевало дозволу креатора фотографије, јер су "меме" заштићене као пародије према садашњем закону о ауторским правима, а аутоматски филтер није у стању да разликује пародију и прераду материјала.
Верзију члана 13 усвојио је Парламент у септембру упркос широко распрострањеном јавном протесту и још рестриктивнијем предлогу током преговора иза затворених врата између законодаваца и великих корпорација. Предлог се суочава са коначним гласањем пре него постане закон.
Из ових разлога и још много тога, многи корисници интернета се ужасавају изгледа да би закон могао проћи. Тешко је замислити да је информациони супер-аутопут сведен на обичну цесту стани и иди, иако је у последњих неколико година говор на друштвеним мрежама постао знатно мање слободан.
Идеја о ограничавању интернета како би се прилагодили захтевима ауторских права у суштини гура духа слободе информација у боцу, те је изазвала противљење и Тима Бернерс-Лија лично - изумитеља светског интернета. Око 70 пионира интернета потписало је писмо у којем упозоравају да законодавство претвара интернет у “алат за аутоматизовани надзор и контролу његових корисника”.
Платформе са садржајима који генерешу корисници, укључујући Реддит, Твитч, Порнхаб и Википедија, организовали су протесте против њихове предстојеће пропасти, замрачујући своје странице на један дан, док је на десетине хиљада демонстраната изашло на улице у градовима широм Европе.
"Сви су против тога: уметници, мала предузећа, велики бизниси, креатори Интернета и преко пет милиона људи који су потписали петицију да зауставе машину за цензуру коју ће створити", наводи се у саопштењу.
The final vote on the EU #CopyrightDirective is happening THIS WEEK!
— EFF (@EFF) March 24, 2019
Dozens of MEPs are undecided on how to vote on the EU's disastrous #CopyrightDirective. Here's how to call them now, and how to tell them to delete #Article11 and #Article13! https://t.co/XbZApn67Uj
Тешко је наћи присталице за рестриктивне одредбе изван влада чланица и богатих корпорација које су власници ауторска права.
"Такав свеобухватни притисак за филтрирање пре објављивања није ни потребан ни пропорционалан одговор на кршење ауторских права на интернету", пожалио се Дејвид Кејн, специјални известилац УН-а о слободи мишљења и изражавања.
Није претерано рећи да члан 13 има потенцијал да промени интернет каквог га знају европљани - а остатак света би био глуп кад би помислио да ће се његови ефекти зауставити на границама ЕУ. Остаје да се види да ли је Парламент ЕУ спреман да се супротстави вољи народа ради краткорочног профита.
- Извор
- фото: © Global Look Press / Ben Kriemann / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
У царинском рату нема победника, поручио је кинески председник
Тежња ка нападима на ванмејнстрим политичаре у оквиру ЕУ постаје све очигледнија, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков
Ситуација на Курском правцу до краја 10.4.2025.
Одлука долази након што је председник Доналд Трамп одобрио 90-дневну паузу на царине веће од 10%
Доносимо у целини говор сталног представника Русије Василија Небензје на седници Савета безбедности УН 8. априла о ситуацији на Косову и Метохији:
Руски космонаут Алексеј Зубрицки налази се у бази података украјинског Министарства одбране као лице које избегава регрутацију и тражен је због издаје
Остале новости из рубрике »