Бајина Башта заштитила ћирилицу декларацијом
Ћирилица нам је угрожена у јавним комуникацијама, па је треба заштитити. Тим ставом руководе се у Бајиној Башти, где су недавно одборници општинске скупштине једногласно усвојили Декларацију о заштити и неговању ћирилице у овој општини.
Према образложењу тог акта, употпуњеног мерама које треба да популаризују коришћење ћирилице, на подручју општине планираће се одређени дани посвећени србском језику и ћириличном писму те пружити олакшице субјектима који у јавној комуникацији користе ћирилицу.
Декларацијом, усклађеном са ставовима Министарства за културу, СО Бајина Башта је обавезала „све институције, јавна предузећа и установе да у свом раду потенцирају ћирилицу”. За спровођење се формира радно тело које предлаже конкретне мере и једном годишње подноси извештај о оствареном.
Аутор текста декларације је одборник Синиша Спасојевић, који је с одборником Зораном Раковићем предлагач овог акта. Спасојевић образлаже да је ћирилица нит која повезује српску писменост од њених почетака до данас, сведок континуитета и идентитета србског језика и културе, препознатљив знак, показатељ колико је србско наслеђе богато и утемељено.
Општинска скупштина, с потписом њене председнице Весне Ђурић, овом декларацијом је, уз остало, обавезала бајинобаштанску библиотеку „Милош Требињац” да у највећем проценту набавља књиге које су на ћирилици. Сви рачуни које издају општинска јавна предузећа и установе морају бити писани ћирилицом, код набавке производа за потребе општине гдегод је то могуће захтеваће се искључиво производи на ћирилици (на пример књиге које се поклањају поводом Дана општине). Сви корисници јавних средстава која добијају на општинским конкурсима обавезују се да у својим активностима за које су добили новац користе ћирилично писмо. Установа „Култура” се задужује да осмисли и реализује манифестацију посвећену србском језику и очувању ћирилице, а стручне службе општине Бајина Башта да пронађу законске могућности за пружање олакшица привредним субјектима с овог подручја који у свом пословању редовно користе ћирилично писмо.
Аутор декларације Синиша Спасојевић каже за наш лист да је мотив више него очигледан – занемаривање ћирилице. А ова општина има посебну обавезу као место где је постојала чувена Рачанска преписивачка школа, једна од наших највећих културних буктиња у најмрачнијем периоду турске владавине.
– У минуле три године, колико промовишем ћирилицу кроз своје ангажовање у општинском већу и у раду Скупштине општине, успео сам да јавна предузећа и установе почну да поштују Устав и сва документа достављају искључиво на ћирилици. Било је ту и неразумевања, али временом све је дошло на своје место – истиче Спасојевић, додајући да је текст декларације проследио Министарству за културу и да му је брзо стигао одговор из кабинета министра: – Захваљују на обавештењу и кажу да је похвално што је декларацијом предвиђена обавеза институција, јавних предузећа и установа у надлежности општине Бајина Башта да у раду користе ћирилицу, уз одређене мере подстицаја заштите ћирилице на територији општине.
- Извор
- Манастир Рача, светионик културе у време турске владавине (Фото С. Јовичић) / Политика/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »