Русија се придружила пројекту центра јонских истраживања
Русија се званично придружила пројекту за формирање Европског истраживачког центра јона и антипротона. То даје могућност руским научницима да заједно са западним колегама учествују у разради најновијих физичких праваца. Такође да осигурају наруџбине за руска предузећа која раде у сфери високих технологија.
У овом великом међународном пројекту осим Русије учествују и Немачка, Француска, Шпанија, Индија, Пољска, Шведска, Финска, Румунија и Словенија. Још 6 земаља - Велика Британија, Италија, Словачка, Кина, Аустрија и Грчка желе да уђу у њега током године. Европски центар се формира за истраживања структуре материје и еволуције Васионе, истакао је у интервјуу за Глас Русије директор Уједињеног института високих температура, представник државне корпорације Росатом у пројекту Европског истраживачког центра јона и антипротона академик Владимир Фортов:
Смисао овог пројекта састоји се у томе да се започну експериментална, теоретска истраживања везана за физику високих концентрација енергије. Реч је о изградњи великог акцелераторског комплекса у Дармштадту у околини Франкфурта на Мајни. Он је намењен истраживању својстава супстанце при веома високим температурама и густинама енергије. И са друге стране, како би се добила плазма у сустанци, која има велики притисак. Тачније, пројекат има два правца. Са једне стране, то је права фундаментална напредна наука. Пошто је реч о својствима супстанце која раније нису могла да се добију лабораторијски. А са друге реч је о томе да се развија технологија на тој основи. То је медицинска технологија, технологија обраде материјала, израде танких мембрана путем прошивања материјала врло брзим честицама. Размере овог пројекта су на нивоу три милијарде евра. Наша земља учествује у њему као равнорправни партнер.
Пројекат Европског инстраживачког центра је наредни корак у развоју светске физике, уверен је академик Фортов. Данас велика постројења таквих размера, као што је колајдер у Женеви или пројекат у Дармштадту једна земља не може себи да дозволи. Ту је потребна кооперација, попут оне која је успостављена у космосу на МКС, сматра научник. За Русију учешће у пројекту осим чисто научног има и комерцијални значај, каже Владимир Фортов.
Учествујемо тиме што испоручујемо различите системе који се израђују у Русији. Тачније наш допринос није директан, новчани, већ допринос уређајима. Самим тим се активирају фабрике које раде у сфери високих технологија. То су предузећа Института за електрофизику у Петербургу и низ других. Тачније допринос Русије није само интелектуални, грубо говорећи мозгом, што је такође врло скупо. Ми још помажемо својом високотехнолошком индустријом, својим институтима да добију наруџбине и да очувају високи ниво производње и истраживања.
Прва линија европског истраживачког Центра јона и антирпотона у Дармштадту ће бити спремна за рад 2012. године. Експерименти ће допунити истраживања која се планирају у Великог хадронском колајдеру у Женеви.
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/PNNL/cc-by-nc / vostok.rs
- Повезане теме
- технологија
- космос
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »