Истраживање и производња нафте у Србији: Јубилеј потраге за „црним златом“
Веровали или не – за „црним златом“ се у Србији трага већ седам деценија. Као званични почетак истраживања узима се 10. фебруар 1949. године када је тадашња Влада Федеративне Народне Републике Југославије основала Предузеће за истраживање и производњу нафте са задатком открића нафте у Војводини, односно, источном делу Панонске низије.
Интересантно је да су за нафтом на овом подручју трагали и Немци за време Другог светског рата. Чак су 1944. године у Банату, у близини Велике Греде поставили бушеће постројење, али га нису активирали због ратне ситуације.
Ентузијазам првих нафташа је био велики. Већ у лето исте године откривено је гасно поље код Велике Греде, а убрзо су откривени и трагови нафте приликом бушења прве бушотине у Јерменовцима. На око 300 метара од прве бушотине, избушена је још једна, дубља бушотина, захваљујући набавци цеви из Црне Горе која је дала веће количине нафте. Резултати ових истраживања потврдили су налазиште нафте, тако да се 1952. рачуна као година открића првог нафтног поља – „Јерменовци“. Позитивни резултати утицали су на одлуку државе да даље инвестира, растао је број нафтно-рударских стручњака, геолога, геофизичара, тако да се повећавао интензитет истражних радова и број откривених нафтних и гасних поља.
Данас на територији Србије постоји више од 50 нафтних и гасних поља. Њима управља НИС, једина компанија у Србији која се бави пословима истраживања и производње нафте и гаса. О савременом начину пословања, Генадиј Љубин, први заменик генералног директора НИС-а и директор Блока „Истраживање и производња“ каже:
„Поносни смо на чињеницу да НИС има богату традицију и искуство у области истраживања и производње нафте и гаса у Србији које користи и кроз развој у региону – Румунији и Босни и Херцеговини. НИС у овој области послује као и све друге савремене нафтне компаније – улаже у нове технологије, интензивне програме у области геолошко-истражних радова, набавља савремену техничку опрему, развија компетенције, чиме обезбеђујемо производњу домаће нафте и гаса уз константно повећање ресурсне базе“.
Већу поузданост у откривању „црног злата“ омогућило је увођење, такозваних „сеизмичких“ истраживања већ 1951. године. Ова метода је и дан данас, наравно са далеко савременијом опремом, водећа у истраживању нафте и гаса. Она је омогућила да се у релативно кратком временском раздобљу од увођења, открију велика нафта и гасна поља, као што су „Кикинда“, „Мокрин“, „Кикинда Варош“ и „Велебит“, са којих се и данас производе нафта и гас.
- Извор
- / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
У србском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.
Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за
Остале новости из рубрике »