Тежак ултимативни став Сједињених Америчких Држава у преговорима са Северном Корејом неће функционисати, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров говорећи на конференцији „Међународна сарадња у немирном свету“ која се одржава у Вијетнаму под покровитељством међународног дебатног клуба „Валдај“ и Дипломатске академије Вијетнама, преносе РИА Новости.
„Уверени смо да тешка ултимативна позиција из које је Вашингтон почео преговоре (са Пјонгјангом) неће донети резултате“, истакао је Лавров. „Зато што је постојао захтев који је објавио амерички државни секретар Мајкл Помпео, да се најпре потпуно елиминише све што има везе са нуклеарним програмом Северне Кореје, а тек потом, након такозване денуклеаризације Северне Кореје, разматраће се питање ублажавања санкција. То неће функционисати. Мислим да су већ и сами Американци схватили да такви ултиматуми никако неће радити.“
„Како ће то присилити људе да се разоружају? Они су већ разоружали (бившег ирачког лидера) Садама Хусеина лажним методама, разоружали су Муамера Гадафија“, наставио је Лавров. „Дакле, сви ови примери су пред очима. Може да ради само постепени приступ који укључује позитивне акције као одговор на позитивне акције Северне Кореје.“
„Успут, термин денуклеаризација је прилично широк, а Северна Кореја га недвосмислено тумачи као денуклеаризацију целог Корејског полуострва са одговарајућим обавезама Сједињених Америчких Држава и Јужне Кореје“, објаснио је Лавров.
Он је додао да би гаранције безбедности Северне Кореје од стране САД у случају потпуне денуклеаризације Пјонгјанга требало да буду веома чврсте. „Уверен сам да на крају неће моћи да се прође без мултилатералног формата. Гаранције безбедности, које се морају обезбедити Северној Кореји, ако се изненада заиста деси потпуна денуклеаризација, треба да буду веома чврсте“, нагласио је он.
Механизам шестостраних преговора о нуклеарном проблему Северне Кореје може бити потребан уколико се постигне напредак на предстојећем самиту Сједињених Америчких Држава и Северне Кореје, сматра Лавров.
У састав „шесторке“, осим Северне Кореје и САД, улазе Русија, Кина, Јужна Кореја и Јапан, а преговори у овом формату нису одржани неколико година.
Према речима министра, формирање механизма за мир и безбедност у Североисточној Азији један је од циљева који су договорени у оквиру шестостраних преговора о нуклеарном питању Корејског полуострва, „када су ти разговори још били у току“. „Они су сада замрзнути. Међутим, њихов потенцијал, наравно, треба имати у виду“, истакао је Лавров.
„Притом се надам да ће, ако буде постигнут напредак преко билатералних канала између Сједињених Америчких Држава и Северне Кореје, шестострани механизам, пре свега за питања мира и безбедности, бити врло користан“, нагласио је Лавров. „То је управо оно што се предвиђа руско-кинеском ’мапом пута‘“, додао је он.
Он је додао да је термин денуклеаризација широк и укључује између осталог и захтеве Вашингтона.
Представници америчког руководства и даље јавно тврде да ће само потпуна денуклеаризација Северне Кореје „омогућити да се крене ка неким позитивним корацима“, рекао је министар.