Кубањски козаци поново на коњу
Из САД у домовину се враћају непроцењиве реликвије Кубанских козака. У Краснодарју поводом почетка прославе 150-годишњице оснивања Кубањских козачких трупа одржана је церемонија предаје николико хиљада јединствнеих архивских материјала. То су документи и фотографије, везане за историју кубањских козака, који живе у емиграцији.
Двадесетих година прошлог века у Европи, Америци, Аустралији појавиле су се донске, терске, уралске станице. Основали су их руски козаци који су били приморани да напусте домовину и да постану емигранти. Међу њима су били кубањски козаци, који су оштили из Русије, узевши са собом војна одличја: заставе, атаманске игле, печате и царске повеље. Они су одвезли мноштво реликвија - докумената везаних за историју своје земље и историју козака, говори старији научни сарадник Краснодарског историјско-археолошког музеја Наталија Корсакова.
То је свемогућа преписка, то су нардбе из периода формирања Кубањских козачких трупа, периода Грађанског рата и много другог. Током 90 година реликвије и одличја су се налазила у емиграцији. Питање повратка ових драгоцених докумената и предмета су покретана још 1998. године, када је у Кубањ, у своју постојбину, допутовала ћерка атамана Науменка. То је врло познат генерал Беле гарде. 1920. на острву Лемнос он је био изабран за атамана, и 59 година носио је атаманску иглу у емиграцији, чувајући традиције руских ратника.
Ћерка атамана Наталија била је иницијатор повратка козачких одличја и реликвија. Од 2007. из САД у Русију вратиле су се повеље Царице Јекатерине Друге козацима и 90 застава Кубанских козачких трупа и други раритети. Данас је за њих у краснодарском музеју издвојена најлепша вила. Овде су такође представљене одличне фотографије козака, који живе у иностранству, наставља Наталија Корсакова.
На фотографијама можемо да видимо лица ових људи. Можемо да погледамо и осетимо живот у емиграцији. Посебно су лепе фотографије где они јашу на стадионима. Сви стадиони света 20-их година су пљескали кубањским козацима. Њима су се дивили председници и краљеви, зато што су кубањци организовали одличне представе, под називом Козачка џигитовка.
Данас у препорођеној Кубањској војсци има 42.000 козака. Они успешно бране границу, чувају правни поредак, боре се против криминала, ликивидарју последице ванредних ситуација. У Кубању има 5 козачких кадетских корпуса. Наредне године у граду Јејску ће се отворити шести. Њихови матуранти ће наставити школовање у високим војним школама земље. Многи козаци су прошли, а још 14 данас служи у Председничком пуку. Кубањски козаци, како се каже, поново су на коњу!
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- становништво
- историја
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »