Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 16.02.
Паравојне формације у Сирији под контролом САД-а присвајају хуманитарну помоћ - Министарство одбране Русије је оптужило паравојне формације које се налазе под контролом САД за присвајање хуманитарне помоћи УН у кампу Рукбан.
„Постоје све основе за тврдње да се већи део хуманитарне помоћи налази не код привремено расељених Сиријаца, већ код паравојних формација које контролишу САД“, изјавио је руководилац међуресорног координационог штаба Русије за повратак избеглица на територију Сирије, генерал-пуковник Михаил Мизенцев.
Према његовим речима, на то указују негативно искуство првог хуманитарног конвоја и недостатак било какве објективне информације о помоћи избеглицама током другог хуманитарног конвоја.
Притом, пружање хуманитарне помоћи је привремена мера која не решава задатке пружања свестране помоћи сиријским грађанима који су се нашли у тешкој животној ситуацији.
„Количина достављене помоћи у кампу ’Рубкан‘ омогућиће да само део избеглица добије прву помоћ и храну за период од тридесет дана“, рекао је Мизенцев.
Преглед политичких и других вести за 16.02.
Путин и Макрон разговарали о ситуацији у Сирији - Председници Русије и Француске, Владимир Путин и Емануел Макрон, оценили су током телефонског разговора да је ситуација у Сирији и даље тешка и да представља ризик за регионалну и међународну безбедност, саопштено је из Јелисејске палате.
Из Кремља је саопштено да је руски председник је француског колегу обавестио о договору о Сирији који је постигнут 14. фебруара у Сочију, током састанка с лидерима Турске и Ирана, Реџепом Тајипом Ердоганом и Хасаном Роханијем.
Путин је Макрону указао на податке о томе да терористи у Сирији припремају провокацију уз коришћење хемијских отровних супстанци, наведено је у саопштењу Кремља.
Макрон је говорио о приоритетима Француске у Сирији, а међу њима су, како је наведено у саопштењу из Јелисејске палате, наставак борбе против ДАЕШ-а коју води међународна коалиција у сарадњи с локалним партнерима, као и борба против других организација које је Савет безбедности Уједињених нација прогласио терористичким.
Други приоритет је, како је навео Макрон, заштита цивила, као и неометани приступ хуманитарне помоћи становништву у Сирији.
„Приоритет је трагање за усаглашеним политичким решењем, под окриљем Уједињених нација, које једино може да омогући стабилну победу над ДАЕШ-ом, као и стабилност и повратак избеглица у земљу. Макрон је у вези с тим нагласио да је неопходно уложити напор за спровођење уставне реформе и слободних избора под надзором УН“, наведено је у саопштењу Јелисејске палате.
Макронова администрација је, такође, навела да француско-руски механизам координације у Сирији треба да омогући напредовање у свим наведеним правцима уз учешће свих заинтересованих страна.
Ердоган не искључује извођење заједничке операције Турске, Русије и Ирана пторив милитаната у Идлибу - Турски лидер Реџеп Тајип Ердоган није искључио могућност извођења заједничке операције Турске, Русије и Ирана против радикалних група у сиријском Идлибу, пише „Хуријет“.
„Заједничка операција (са Русијом и Ираном) може бити изведена у сваком тренутку у зависности од развоја догађаја. За то нема никаквих препрека. За нас је важна безбедност становника Идлиба“, рекао је Ердоган турским новинарима у авиону приликом повратка из Сочија.
Он је додао да турска и руска војска интензивно раде на реализацији меморандума о Идлибу и борби против терористичких група у том региону.
Дамаск амнестирао више од 53.000 људи - Више од 53.000 људи који су избегли војну службу, а међу којима су и избеглице и бивши чланови нелегалних војних формација, амнестирано је у Сирији, саопштио је руководилац руског Центра за помирење непријатељских снага у Сирији, генерал-потпоручник Сергеј Соломатин.
„Сиријске власти настављају да амнестирају лица која су избегла испуњавање војне службе, међу којима су избеглице и бивши чланови незаконитих оружаних формација. Закључно са 14. фебруаром 2019. године амнестирано је 53.047 људи“, рекао је Соломатин.
Генерал је додао да су током протекла 24 сата представници Центра спровели хуманитарну акцију у насељу Тумину у провинцији Хами, током које је житељима насеља предато 500 пакета хране.
„Током протекла 24 сата борци нелегалних оружаних формација у зони деескалације Идлиб су напали насеље Кибрију у провинцији Хами“, додао је Соломатин.
Према његовим речима, уз подршку руског Центра за помирење непријатељских страна омогућен је рад десетак граничних пунктова, међу којима су један ваздушни и један морски.
Соломатин је такође рекао да се закључно с 14. фебруаром у Сирију вратило 222.066 људи.
Трамп: Биће много добрих вести које се тичу Сирије и нашег успеха у уништавању калифата - Председник САД Доналд Трамп изјавио је да се током наредна 24 сата очекују „добре вести“ у борби против терористичке организације ДАЕШ.
„Биће много добрих вести које се тичу Сирије и нашег успеха у уништавању калифата. То ће бити објављено у наредна 24 сата“, рекао је Трамп новинарима у Белој кући.
Трамп је 6. фебруара саопштио да би у року од недељу дана могло бити објављено да је ослобођено 100 одсто територије коју су претходно држали терористи.
Председник САД је средином децембра прошле године саопштио да је ДАЕШ у Сирији побеђен и навео да је то био једини разлог боравка америчких војника у тој земљи.
Касније је портпарол Беле куће Сара Сендерс саопштила да су САД почеле да повлаче војску из Сирије, али да победа над ДАЕШ-ом не значи крај постојања међународне антитерористичке коалиције.
Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -
ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Сирији по данима