BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 05.02.

06.02.2019. год.

  


Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 05.02.



Стање на фронту  - .

Фармс ал Махал на северу Алепа - документарни филм

На стражи Манбиџа - извештај

 

 

Преглед политичких и других вести за 05.02. 
 
  

Лавров: САД деструктивном политиком дестабилизују међународну безбедност ради доминације  - Сједињене Америчке Државе систематски дестабилизују темеље међународне безбедносне архитектуре, уништавајући споразуме о одржавању стратешке стабилности ради очувања униполарног света по сваку цену, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров.


"Ситуација у свету је и даље веома напета. То је директан резултат једностраних, често насилних акција бројних западних држава на челу са Сједињеним Америчким Државама, које се труде да одрже своју доминацију на светској сцени по сваку цену и тврдоглаво се држе неодрживог концепта униполарног света. Основе архитектуре међународне безбедности формиране после Другог светског рата систематски су уздрмане, а најважнији споразуми се уништавају у области одржавања стратешке стабилности", рекао је Лавров, говорећи студентима Таџикистанско-руског славенског универзитета током посете Душанбеу.

Последњи пример, напоменуо је он, јесте једнострано повлачење Сједињених Америчких Држава из Споразума о елиминацији ракета средњег и кратког домета "под неочекиваним, неутемељеним изговорима ради наводног кршења споразума од стране Русије" упркос чињеници да руској страни није представљен никакав доказ.

"Линија Вашингтона о раскидању у суштини свих споразума о контроли наоружања праћена је непоштивањем основних принципа међудржавне комуникације, као што су неуплитање у унутрашње послове других држава и неупотреба силе. Таква деструктивна политика већ је довела до колапса или подривања државности у бројним земљама, првенствено на Блиском истоку“, закључио је Лавров.

РТ: Пентагон се противи повлачењу снага из Сирије  - Најновији извештај о операцијама под вођством САД против "Исламске државе" у Ираку и Сирији потврђује да је терористичка група смањена на око 2.000 бораца, али се тврди да је даљње америчко присуство у региону потребно како би се спречило поновно оживљавање терористичке организације.


Објављен у понедељак, извештај који су израдили генерали у Пентагону и истражиоци Стејт департмента, такође окривљује Турску за ометање операција курдских снага које подржавају САД против "Исламске државе", предвиђа да нема краја борбама у региону, те се иступа против наредбе председника Доналда Трампа да повуче америчке трупе из Сирије.

 

 Извештај је оповргава распрострањену процену од јуна 2018. године да "Исламска држава" има до 17.000 бораца у Ираку и до 14.000 у Сирији, што је у то време било упитно. Коалиција предвођена Сједињеним Америчким Државама имала је "ниско поверење" у те процене од прошлог јула, наводи се у извештају. Од јануара, коалиција је проценила да је само 2.000 бораца остало у задњем преосталом упоришту у долини реке Еуфрат у источној Сирији близу ирачке границе.

Коалиција је дала контрадикторне процене снага и способности терориста, извештавајући крајем децембра да "остају ојачане и добро дисциплиноване снаге у борби", са високим моралом и "неосетљивим на коалицијске ваздушне ударе", додајући да је морал терористичких снага у јануару "слабији".

Од децембра, терористи су убили неколико коалиционих војника у заседама и гранатирањем уз пут. Према извештају, то су "опортунистички напади" који ће омогућити милитантима да траже пропагандну победу.

"Морамо заштитити Израел"

Чак и док се америчке трупе повлаче из Сирије, председник Трамп је рекао да жели да задри неке снаге у региону "како би заштитио Израел" и "посматрао Иран".

"Морамо заштитити друге ствари које имамо", рекао је Трамп у недјељу за Си-би-ес, али је рекао да ће се трупе "вратити у догледно време".

Извештај од понедељка, с друге стране, одговара закључцима шефова обавештајних служби САД од прошле недеље, односно да ће се "Исламска држава" поново увећати у одсуству америчких војника, али само на ограниченом подручју у близини садашњег упоришта, а не у Сирији и Ираку у целини.

"Имате ове дивергентне наративе", рекао је аналитичар за безбедност Чарлс Шоубриџ за РТ.

"
Трамп говори са стране, ако тако желите - можда је оно што он говори заправо ближе истини о томе где америчка стратегија заправо лежи."

"Дубока држава" САД чврсто се противи повлачењу из Сирије, приметио је Шоубриџ.


Турска окривљена за неуспех офанзиве снага поје подржавају САД против терориста

Једна од ствари коју је извештај открио је да су курдске снаге које подржавају САД вероватно биле на ивици да сломе последњи отпор терориста "Исламске државе" у долини Еуфрата, али су морале да заустави своју операцију када је Турска запретила да ће интервенисати против њих.

Курдске снаге чине више од две трећине "Сиријских демократских снага" (СДФ), које подржавају САД, а које су САД користиле као главне снаге против терориста у североисточној Сирији. Са ангажовањем курдских снага против Турске, арапска компонента "СДФ-а" била је „неспособна да спроведе“ офанзивне операције, и заправо је изгубила терен од терориста крајем октобра и новембра, када су лоше временске прилике спречиле летове коалиционих авиона.

Тек средином новембра, када су се курдске снаге вратиле у борбу, "СДФ" је успио да поврати територије од терориста, наводи се у извештају, описујући курдске снаге "као најважније за стабилност и напоре за пораз `Исламске државе`".



Извештај је такође скептичан у погледу понуде Турске да преузме борбу против терориста, истичући да, осим операције Ал-Баб из 2016. године, „Турска није учествовала у копненим операцијама против терориста у Сирији од 2017. године, нити су турске снаге учествовале у борби против терориста у Мервуу, који је удаљен око 230 миља од Ал Баба и турске границе. "

Нека Сирија заврши посао?

"Исламска држава" ће и даље остати проблем осим ако се националне владе Ирака и Сирије не позабаве адекватним решавањем сунитских “социо-економских, политичких и других притужби”, тврде војници и дипломате. Није наведено да су ови проблеми производ преврата проузрокованог америчком инвазијом на Ирак 2003. године и америчком подршком секташким побуњеницима у Сирији почевши од 2011. године.

Изразито одсутна из извештаја је сиријска влада, која се успешно борила са терористима, уз подршку Хезболаха, Ирана и Русије, рекао је Шоубриџ за РТ.

"Ако "СДФ" постигне договор са Дамаском након повлачења САД-а, сиријска влада може попунити тај вакуум и наставити са својом врло успешном кампањом против терориста", закључује Шоубриџ.

Анкара: Са Москвом постигнут договор о реализацији мапе пута за сиријски Манбиџ  - Коментаришући ситуацију у Сирији, портпарол председника Турске Ибрахим Калин је навео да су Анкара и Москва постигле договор о реализацији мапе пута за сиријски Манбиџ.

Почетком јуна, Анкара и Вашингтон одобрили су мапу пута за стабилизацију у Манбиџу, који су од терористичке групе ДАЕШ ослободиле курдске снаге у јуну 2016.

Према том документу, курдске снаге требало је да буду извучене из града, јер их Турска сматра саучесницима Радничке партије Курдистана, забрањене у тој земљи. Сиријске власти су категорично против присуства америчких и турских снага у Манбиџу.

„Мапа пута за Манбиџ требало је да буде одавно спроведена, тактика одлагања никоме не доноси никакву корист, а њена што скорија реализација НАТО савезника биће корисна и за наше односе и за стабилизацију у Сирији. Договорили смо се са Русима да ова мапа пута треба да се спроведе онако како смо о томе разговарали са Американцима“, објаснио је Калин и додао да ће се о овој теми разговарати на састанку америчко-турске радне групе за Сирију, која ће бити одржана у Вашингтону 5. фебруара.

Он је рекао да Анкара треба да контролише област сиријског Манбиџа и тампон-зону дуж сиријско-турске границе источно од Еуфрата.

„Наш циљ је да обезбедимо контролу у Сирији над зоном безбедности широком 30-35 километара. Турска је једина сила која тамо може да обезбеди контролу, она је показала своју способност за то ранијим операцијама. Турска би требало да има контролу у околини Манбиџа и источног дела Еуфрата“, истакао је Калин.

Он је додао да Турска наставља да о овом питању разговара са САД и Русијом.

Крајем децембра прошле године је на захтев локалног становништва контрола северозападног и западног дела региона Манбиџ пренета са курдских јединица самоодбране на снаге сиријске владе. Курди, који су раније контролисали ова подручја, добровољно су их напустили и кренули према истоку реке Еуфрат.
Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -

 

ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Сирији по данима 


 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Москва мора бити „приморана“ на мир кроз снагу, изјавио је украјински лидер.


Иако многи сматрају да је кухиња само функционална, заправо мож

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА