Празник Покрова Пресвете Богородице
Покров Пресвете Богородице један је од најомиљенијих празника у Русији. У част њега подигнуто је на хиљаде цркава. Овај празник се сматра руским, мада се није појавио у Русији.
Према предању, почетак празновања означио је догађај који се десио у 10. веку за време опсаде Константинопоља од стране пагана. Градски становници, схватајући да немају од кога да чекају помоћ, сакупили су се у Влахернском храму и молили Богородици. Пошто је у море умочена њема мантија која је у древна времена била пренета у престоницу Византије из Палестине, подигла се бура и разбила непријатељске бродове. За овај догађај у Русији сазнало се из житија блаженог Андреја, Словена по пореклу, који јевидео тада у Влахернском храму Царицу Небеску, која је изнад молилаца саширила свој спасилачки Покров.
Овај празник прославља се у Русији још од 12. века, говори представник Одељења за спољне црквене везе РПЦ отац Герогиј Завершински.
И вероватно, по промислу Божјем, испало је тако да празник пада у јесен. И ми видимо да наступа хладно време, ветрови дувају, човек осећа потребу за заштитом, за покрићем, можда у нарочитој молитви.
Покров Пресвете Богородице нас штити не само од некаквих спољних непријатеља, наставља отац Георгиј.
Али такође не даје могућност да се шире неке лоше, недобронамерне мисли, кој емогу да потичу из нашег срца. Тако су молитве на Покорв за све хришћане молитве за мир, слогу, за очување хришћанског начина живота у љубави и духовном делању.
О посебном поштовању према овом празнику сведочи мноштво цркава подиг
нутих у његову част. Прва од њих је чувена црква Покрова на Нерли у Владимирској области, коју је пре осам и по векова подигао кнез Андреј Богољубски. Ништа мање познат није московски храм Покрова на Рову који се у народу чешће назива Сабор Василија Блаженог и био је подигнут на московском Црвеном тргу пре 450 година. Руске цркве у част Покрова Пресвете Богородице постоје и у другим земљама. О празнику са радошћу обавештавају данас звоан руских покровских цркава у Манчестеру, Отави, Мелбурну, Њу Џерсију, италијанској Равени и Покровском цркви руске амбасаде у Пекингу.
У Русији од Покрова су започињале свадбе, а девојке су тог дана ишле у цркву да се моле да им Господ пошаље добре младожење. По веровању, што је више снега на покров, то ће више свадби бити те године. У Москви је први снег већ пао, а то значи да ће срећних породица бити више.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- празник
- религија
- православље
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »