ОПЕК се заложио за стабилност
Организација земаља извозника нафте оставила је без измена квоте на производњу нафте. Без обзира на прогнозу да ће потражња за црним златом које извози картел још текуће године пасти бар за 100 хиљада барела дневно, чланови ОПЕК-а су одлучили да очувају раније најављену производњу.
До дате одлуке земље ОПЕК-а дошле су без сувишних спорова. Чак Венецуела, која се традиционално залаже за смањење обима експлоатације у лицу повећања цене нафте, на актуелној седници Органиазције одмах је подржала мишљење већине. Поставивши у први план стабилност, чланови картела нису се одлучили да наруше уврђени баланс на тржишту нафте. При томе већина њих искрено сматра цену од 70-80 долара за барел праведном за купце и прихватљивом за себе, истакао је у интервјуу за Глас Русије генерални директор Фонда за националну енергетску безбедност Константин Симонов.
Мислим да је то онај распон цена који одговара свим обзиљним произвођачима нафте, било да су то чланови ОПЕК-а или не. Осим тога, он није превише висок, да се не надувава паника да тобоже произвођачи нафте гуше цео свет, добијајући суперпрофит. Сви схватају да данас нафта не може да кошта испод 50-60 долара за барел.
Између осталог, брига ОПЕК-а о интересима потрошача изгледа помало вештачком. Посебно у контекстру тога што картел традиционално нарушава квоте које сам утврди. И сада уместо утврђених 24,8 милиона барела дневно земље ОПЕК-а производе 26,6, тачније скоро два милиона барела више. Наравно, то се негативно одражава на углед картела, подвукао је Константин Симонов.
Пре пет година свака седница ОПЕК-а је изазивала веома велику пажњу. Сви су очекивали шта ће рећи Саудијска Арабија и њени сарадници из Организације земаља произвођача и извозника нафте. И када су они говорили да смањују производњу, цене су одмах скакале. Али ОПЕК је сам по себи ископао јаму, кршећи своје обавезе. Сада им мало ко верује.
Постоји мишљење да ће учесници ОПЕК-а, званично оставивши квоте без измене, у ствари смањити производњу на рачун нелегалних два милиона барела. То може помало да утиче на цене нафте. Ипак на крају то ће ићи на руку нафтним извозницима који нису у картелу, у првом реду Русији и Бразилу. Они не журе са тупе у ОПЕК, производњу нафте увећавају. И тешко да ће ОПЕК пристати да им препусти свој профит. Тако да потрошачи могу да се не брину, ускоро се не очекује скок цена нафте.
- Извор
- Голос России, фото: ОПЕК/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »