Питање о непримењивању силе у Закавказју је на дневном реду
Закључак правно обавезујућих договора о непримењивању силе главно је питање отворене 13. рунде Женевских дискусија о Заквказују. У дискусијама учествују делегације Абхазије, Грузије, Русије, САД, Јужне Осетије, као и представници ЕУ, УН и ОЕБС-а.
Реч је о обавезама Тбилисија у погледу Абхазије и Јужне Осетије. Пошто је управо Грузија фактор који нарушава мир у региону. То се испољило у грузијској агресији против Јужне Осетије у августу 2008. године, која је била обустављења уз помоћ Русије. Тренутно се деструктивна улога Грузије види у нежељи званичог Тбилисија да призна настале реалије у Закавказју, између осталог независност Абхазије и Јужне Осетије, истакао је у интервјуу за Глас Русије експерт за Закавказје и земље Прибалтика Института за земље ЗНД Михаил Александров.
Грузија наставља да користи претње коришћења силе као елемент политике у погледу Абхазије и Јужне Осетије. Она не планира да од тога одустане. А без тога реални помаци по питању регулисања конфликта између Грузије, Абзахије и Јужне Осетије нису могући. Измеђуо сталог, после августовског рата један од услова прекида ватре било је то да ће Грузија преузети на себе обавезу да неће примењивати силу.
Од тог тренутка прошло је више од две године. Ипак ситуација и даље остаје да виси у ваздуху. Па и војне припреме Саакашвилијевог режима не могу да не наводе на опрез. Како сматра заменик министра иностраних послова РФ Григориј Карасин, који се налази на челу руске делегације на дискусијама о безбедности и стабилности у Женеви, Грузији је време да се определи у политичком плану. Мора или да озбиљно успостави нормалне односе са суседима из Јужне Осетије и Абхазије или да настави кампању њихове изолације. Дошло је време да се изабере, изјавио је руски дипломата у интервјуу руским медијима.
У току претходних рунди Женевских сусрета грузијски представници покушавали су да замене разматрање питања о непримењивању силе хуманитарним проблемима, између осталог конктактима међу људима. Проучавање ситуације на лицу места показало је да је проблем контаката у многоме измишљен. Грузијско-абхаску и грузијско-јужноосетинску границу сваког дана прелазе на стотине људи. Како се претпоставља, нормализација ситуације у региону би створила додатне услове за проширење контаката.
Ипак главни задатак свих учесника Женевских дискусија састоји се у томе да се не допусти понављање трагедије попут оне са којом се Закавказје суочило у августу 2008. године.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »