Изјава премијера Јапана Шинзоа Абеа о претензијама на Јужне Куриле прилично компликује преговоре са председником Русије Владимиром Путином, изјавио је помоћник руског председника Јуриј Ушаков.
Ушаков је изразио уверење да ће такав став јапанске стране прилично отежати предстојеће разговоре.
„Отежали су преговарачки процес“, рекао је Ушаков за телевизију „Русија 1“.
Почетком јануара, Абе је изјавио да Јапан претендује на Јужне Куриле, али да његов став о територијалном питању са Русијом не подразумева исељавање Руса који живе тамо и да се Токио нада да ће добити њихов пристанак за предају ових територија Јапанцима.
Путин и Абе ће 22. јануара разговарати о питањима везаним за закључивање мировног споразума између Москве и Токија, саопштила је раније прес-служба Кремља. У саопштењу се истиче да ће Абе доћи у радну посету Русији на позив руског лидера.
Односи Русије и Јапана годинама су у сенци непостојања мировног споразума. Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомај, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године. Токио је враћање тих острва поставио као услов за закључивање мировног споразума с Руском Федерацијом, који након Другог светског рата није био потписан. СССР и Јапан су 1956. године потписали заједничку декларацију. Совјетски Савез се надао да ће та декларација окончати спор, али је Јапан сматрао да је документ само део решења проблема, не одустајући од претензија на сва острва. Каснији преговори нису ничим резултирали и мировни споразум након Другог светског рата никада није потписан.
Став Москве заснива се на томе да су Јужни Курили ушли у састав СССР-а након Другог светског рата и да руски суверенитет над њима, који има одговарајуће међународно-правно утемељење, није упитан.
У Москви је 14. јануара одржана прва рунда разговора између министра спољних послова Русије Сергеја Лаврова и његовог јапанског колеге Тароа Коноа о мировном споразуму између Русије и Јапана. Након састанка Лавров је нагласио да су стране потврдиле спремност да раде на основу декларације из 1956. године, „што пре свега значи непроменљивост првог корака — потпуно признавање од стране Јапана резултата Другог светског рата, укључујући и суверенитет Русије над свим острвима Јужнокурилског архипелага“.