РТ: Од „Бурана“ до „Каспијског чудовишта“: Пет епских совјетских пројеката
Ту-144 суперсонични путнички авион је ушао у службу пре 43 године. Како би се обележио датум, РТ је саставио листу једнако вредних совјетских техничких чуда. Неки су почели да се баве наслеђем, други су заборављени, а неки и данас шпартају.
Ту-144, "совјетски конкорд"
Један од само два комерцијална суперсонична транспортна авиона - други је Конкорд - Тупољев Ту-144, први пут је полетео 31. децембра 1968. године, два месеца пре свог англо-француског колеге. Са својим елегантним облицима и нагнутим шиљатим носевима - неопходним за прелазак између режима лета и видљивости током полетања и слетања - оба су постала симболи у ваздухопловству крајем 20. века.
26. децембра 1975. године Ту-144 је ушао у службу, превозећи пошту између Москве и тадашње казахстанске престонице Алма-Ате (сада Алмати). Две године касније превозио је прве путнике истом рутом. Лет од 3.200 километара трајао је око два сата - два пута брже од обичног лета.
Ту-144 креатори су имали велике планове за авион. Мапе су састављене за летове надзвучним брзинама који повезују Москву са целим светом, укључујући Европу, Јапан и Кубу. Али му није било суђено да тако буде - једини пут када је авион летио изван Совјетског Савеза био је на три аеромитинга у Ле Бурже седамдесетих година, а један од тих летова се заврши падом у којем је погинуло 14 људи.
Још двоје је погинуло приликом несрећног слетања 1978. Због проблема са сигурношћу и непрофитабилности, Ту-144 је окончао своју каријеру за превоз путника након само осам месеци и 55 летова. Повремено је превозио терет до 1999. године, када је заувек повучен - четири године пре Конкорда.
- Извор
- фото: © RT/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- авион
- технологија
- занимљивости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »