BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Србија пред усвајањем другог циклуса сарадње са НАТО

Србија пред усвајањем другог циклуса сарадње са НАТО
27.12.2018. год.

Тренутно су у завршној фази припреме за усвајање другог циклуса Индивидуалног акционог плана партнерства између (ИПАП) Србије и НАТО, највишег механизма сарадње НАТО са партнерским државама, изјавио је помоћник министра спољних послова Србије задужен за безбедносна питања, Бранимир Филиповић.

Филиповић у интервју за портал "europeanwesternbalkans"каже да главни приоритети партнерске сарадње остају непромењени, а да ће нови трогодишњи ИПАП бити допуњен и новим активностима, како у областима војне сарадње, тако и научно-технолошке сарадње, информатичке безбедности.

"Веома смо задовољни досадашњом имплементацијом ИПАП-а, с обзиром на то да је велика већина планираних циљева и активности успешно реализована", казао је Филиповић и додао да ту оцену деле и структуре у НАТО и чланице алијансе.

Каже да, као и ИПАП који је тренутно на снази, и нови документ конципиран сагласно принципима Програма Партнерства за мир, а то су добровољност, транспарентност и флексибилност, те да за полазиште има позицију Србије као земље која спроводи политику војне неутралности, без аспирација за чланство у НАТО или другом војном савезу.

Упитан да ли би криза у вези са формирањем тзв. војске Косова могла наштети односима Србије са НАТО и како види улогу КФОР-а у стабилизацији ситуације на Косову, Филиповић је рекао да је позиција Србије о неприхватљивости одлука Приштине веома јасна и позната партнерима у НАТО.

Он истиче да су за Србију, у складу са Резолуцијом 1244, снаге КФОР једина легитимна војна формација на простору Косова и Метохије и да је КФОР једини адекватан саговорник за питања безбедности на КиМ, са којим Војска Србије има развијену сарадњу.

"Ми снаге КФОР препознајемо као јединог партнера у обезбеђењу административне линије и гаранта безбедности за становништво КиМ, са тежиштем на припадницима српске заједнице, као и заштите њиховог националног, културно-историјског и верског наслеђа", додао је Филиповић.

Он каже да Србија од НАТО и КФОР очекује да у потпуности спроводи свој мандат и да обезбеди пуну безбедност српске заједнице у Покрајини.

"Исто тако је важно да као гарант примене бриселског споразума онемогући да такозвани КБС или друге тешко наоружане формације Албанаца дођу на север покрајине у средине где доминантно живе Срби. Такав њихов долазак представља озбиљну опасност и потенцијал за дестабилизацију и угрожавање права и безбедности србског становништва", навео је Филиповић.

Упитан да ли би Србија могла да се прикључи иницијативи за формирање европске војске, Филиповић је рекао да би Србија могла да заузме неки дециднији став уколико би та иницијатива добила конкретне обрисе.

ТАНЈУГ
 


  • Извор
  • фото:iea.rs/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА