BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Прекомерно време проведено за екраном неповратно утиче на мозак деце

РТ: Прекомерно време проведено за екраном неповратно утиче на мозак деце
11.12.2018. год.


Извор: Восток / РТ

Најгоре сумње родитеља о ефектима превише времена проведеног поред екрана на њихово потомство делимично су потврђене прелиминарним резултатима нове студије, а ефекти могу бити далекосежнији него што се сумњало.

Деца која проводе више од два сата испред екрана свакодневно имају слабије резултате на тестовима језика и мишљења, према прелиминарним резултатима студије из Националног института за здравље САД. Прва серија података из студије биће објављена следеће године, али као прелиминарни закључак, ови резултати су забрињавајући, с обзиром да просечно дете проведе шест сати дневно на свом телефону или таблету.

Студија истраживања когнитивног развоја адолесцентног мозга вредна 300 милиона долара обухвата истраживање на 11.874 деце старости од 9 до 10 година, укључујући 2.100 близанаца. 


Нису сви прелиминарни резултати у потпуности разумљиви док истраживачи не добију више података. На пример, дјеца која проводе више од седам сати дневно испред екрана показала су се да доживљавају преурањено проређивање кортекса у поређењу са њиховим вршњацима који мање бораве уз електронске уређаје . Кортекс је најслабији слој мозга, место сензорног улаза и функције вишег реда која нас вероватно чини људима. На први поглед, ово прерано проређивање кортекса изгледа као још један разлог за панику.

Али истраживачи су упозорили да не можемо донети коначне закључке из овог налаза - корелација не подразумева узрочност, што значи да проређивање може проузроковати нешто друго осим дужег времена провођења испред екрана.

"Не знамо да ли је то лоша ствар", истиче директор студије Гаја Довлинг, објашњавајући како је такво проређивање обично повезано са зрелим мозгом у односу на старост 9 и 10 година експерименталних испитаника, и не зна се шта то значи у млађем мозгу.


Нису сви научници чекали да резултати дају смернице родитељима мале деце. Америчка академија педијатрије препоручује да родитељи избегавају употребу дигиталних медија, осим видео разговора, код деце млађе од 18 до 24 месеца. Др. Димитриј Кристакис, водећи аутор ових смерница, објашњава да бебе не преносе у стварни свет 
оно што виде на екрану.


  • Извор
  • фото: © Pixabay / asderknaster / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.

Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА