Алексеј Кудрин: валутни рат се не очекује
Валутни ратови не прете свету. У то је чврсто уверен министар финансија РФ Алексеј Кудрин. По његовом мишљњу, могућности манипулисања девизним курсом имају кратковремени карактер. Значи, нема основе да се очекује да ће девизни курс играти водећу улогу у конкурентској борби.
Руски министар финансија ступио је у полемику са директором ММФ Домиником Строс-Каном. Директор ММФ ових дана је изјавио да покушаји неких влада да искористе девизне крусеве као инструмент за решавање националних проблема означавају почетак светских валутних ратова.
У својим размишљањима Алексеј Кудрин, који је по верзији угледног у међународној финансијској сфери издања Евромани проглашен најбољим министром финансија за 2010, ослања се на логику и здрав разум. Вештачким утицајем на валутни курс прво може нешто да се добије, али у дугорочној перспективи следе битни губици.
Сумњам да би се неко свесно одлучио на такав корак, рекао је у интервјуу за Глас Русије директор Одељења за аналитичко информисање агенције РБК Александар Јаковљев.
Искушење да се започне трка девалвације у циљу увећања конкурентности свог извоза заиста постоји у многим земљама. Ипак то је бесмислено и прети прилично озбиљним ризицима. Ако неко одједном почне нагло да слаби своју валуту у односу на валуте својих главних трговинских партнера, то краткорочно може да да неку корист. Али и контрагенти дате земље нећ седети скрстивши руке. Монетарне власти земље тговинског партнера ће деловати отприлике исто, смањујући курсеве својих валута. На крају нико неће добити озбиљну предност. А ризици дисбаланса валутним тржиштима и у међународној економији ће се реално појавити.
Међутим САД не верују посебно у здрав разум околних земаља и настављају да упорно препоручују земљама да се не мешају у формирање валутних курсева. При томе главне примедбе се упућују Кини, која, по мишљењу американаца, вештачки задржава раст јуана, стварајући предност својим извозницима.
Ипак видети у валутном конфликту Кине и САД знаке глобалног финансијског рата није основано, подвлачи Алексеј Кудрин. Строг државни утицај Пекинга на спољне везе Кине, на његову економију, несумњиво изазива извесну диспропорцију курсева. Али то је чест случај који не треба да се примењује на тржишне односе у целини. Борба у пару долар-јуан није светски рат.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »