ЕУ ствара систем „брзог упозоровања“ због „руких дезинформација“ у медијима
У циљу борбе против дезинформација, Комисија ЕУ ће допринети стварању мреже независних верификатора чињеница у земљама чланицама ЕУ, рекла је Марија Габриел, комесар ЕУ за дигиталну економију.
"Ми ћемо промовисати стварање европске мреже независних верификатора чињеница. Њихов рад је важан у процесу борбе против дезинформација и омогућиће да се чињенице провере на основу стварних чињеница, што је у складу с принципима плурализма медија и слободе изражавања", рекла она.
ЕУ је званично представила програм за "супротстављање дезинформацијама" у припреми за изборе за Парламент ЕУ у пролеће 2019. године, предвиђајући стварање система упозорења и двоструко повећање финансирања структура укључених у ову активност.
Акциони план такође предвиђа повећање средстава намењених овим задацима.
"Очекује се да ће се буџет Службе за спољне послове у области комуникација више него удвостручити са 1,9 милиона евра у 2018. на 5 милиона евра у 2019. години како би се неутралисале дезинформације и подигла свест о њиховом негативном утицају. Земље чланице ЕУ требало би да допуне ове мере јачањем сопствених средстава за борбу против дезинформација", наводи се у извештају ЕУ.
"Сведоци смо покушаја мешања у изборе и референдуме, где се Русија јавља главни извор ових кампања. За борбу против ових претњи предлажемо побољшање координације са државама чланицама кроз систем брзог упозорења, јачање наших тимова за откривање дезинформација, повећање подршке медијима и истраживача, као и да интернет платформе испуне своје обавезе", рекао је Андрус Ансип, потпредседник Комисије ЕУ.
Претпоставља се да ће систем брзог упозорења бити створен до марта 2019. године, у очекивању избора за Парлмент ЕУ. Између јануара и маја, интернет компаније ће морати месечно извештавати Комисију о мерама у борбу против "дезинформација" на интернету. Комисија ће такође спроводити свеобухватну процену примене кодекса праксе за мрежне услуге током првих 12 месеци свог рада. Ако је примена кодекса незадовољавајућа, Комисија може предложити додатне мере, укључујући и регулаторне, наводи се у саопштењу.
Тема информативне борбе с руским медијима постала је прилично честа на Западу. У 2016. години Парламент Еу је усвојио резолуцију под називом "Стратешке комуникације ЕУ као супротстављање пропаганди трећих страна". У документу се наводи да је Русија наводно пружала финансијску подршку опозиционим политичким партијама и организацијама у земљама чланицама ЕУ. Москва је овај документ назвала деградацијом идеје о демократији у европском друштву и парламентаризму.
- Извор
- фото: © РИА Новости / Алексей Витвицкий/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »