РТ: Која демократија? 70% земаља коне „нису слободне“ добијају америчку војну помоћ
Извор: Восток / РТ
Вашингтон има навику да бомбардује земље које немају адекватну одбрану у име демократије, али ништа мање није битна прича о продаји оружја и давање војне помоћи земљама које њихови властити чувари људских права сматрају диктаторским.
"Фридом хаус", америчка невладина организација која је основана 1941. године, објавила је годишњи извештај о слободи у свету, који категоризује земље као "слободне", "делимично слободне" или "које нису слободне". Фондација готово у потпуности финансира од стране америчке владе сматра да су САД и њени савезници "слободни" док "непријатељске" земље попут Русије и Кине "нису слободне".
У извештају се наводи да 2.7 милијарди људи живи у 49 земаља које "трагично нису слободне".
Ипак, од тих 49 земаља, најмање 35 - или 71 посто - било су купци америчког војно-индустријског комплекса или су добили неку врсту војне помоћи од Пентагона током претходне три године.
Још у септембру 2017. године, Рич Витнеј из "Трута", у свом извештају на који се позива "Фридом хаус" и Пентагон извештава о америчкој војној помоћи, те је дошао до запањујућег закључка - упркос јавним саопштењима о ширењу демократије и супротстављању диктаторима, Вашингтон је пружио неку врсту војну помоћи за 73 одсто земаља које "нису слободне". Од тада се готово ништа није променило.
Наравно, Сомалија је од 1991. године опустошена због грађанског рата, тероризма и борбе против кланова, али САД настављају да пружају подршку садашњој централној влади у виду војне помоћи под паролом "Направимо Сомалију опет великом".
Централноафричка Република је захваћена грађанским ратом између хришћана и муслимана од 2012. године, и има необично високо рангирање по ритичности од стране "Фридум хауса" - 9/100. Ембарго УН-а на оружје је на снази од 2013. године, али то није зауставило САД да испоруче 48 војних возила у ову земљу у августу.
Либија је још један случај вредан помена. У 2010. години, северноафричка нација проглашена је за земљу "високог људског развоја" од стране Уједињених нација, стављајући је на 53. место од 162. Међутим, идуће године влада државе је свгнута од стране побуњеника подржаних од стране САД-а и НАТО-а. Седам година након што је бомбардована и претворена у кратере, те остављена на благонаклоност милитантима, племенским милицијама, па чак и терористима "Исламске државе", Либија је пала на 108. место на ранг листи УН-а, те на 9/100 на индексу "Фридум хауса", а што подразумева и трговину робљем. С друге стране, званично призната влада добија америчку војну помоћ, па му је тако.
Једна од најгорих земаља у индексу "Фридум хауса" је Саудијска Арабија са само 7/100 индекса, далеко испод омиљених зликоваца Вашингтона - Венецуеле (26), Русије (20) Кине (14), па чак и Ирана (17) , мада не испод Северне Кореје (3).
Међутим, како је то саопштио Стејт департмент прошлог месеца, саудијско царство је највећи амерички "страни војни купац, са више од 114 милијарди долара у активним пословима". Вашингтон очекује "значајан пораст" у продаји наоружања и модернизацији оружаних снага Саудијске Арабије и на основу споразума који су у мају 2017. године потписали амерички председник Доналд Трамп и краљ Салман бин Абдулазиз Ал Сауд. До сада је остварена продаја оружја у вредности од 14,5 милијарди долара у оквиру овог споразума.
Упркос текућим позивима за санкције против Ријада због убиства новинара Џамала Кашогија у октобру, администрација Трампа није желела да се меша у продају оружја.
То није спречило Немачку да обустави испоруке наоружања Саудијској Арабији након Хашогијевог убиства. Саудијска Арабија је након Алжира постала други најбољи купац Берлина, са око 457 милиона долара вредности уговора ове године.
Норвешка и Шпанија такође су отказале уговоре са Саудијском Арабијом, али Француска, која тренутно преговара са Ријадом о уговору у вредности ос 12 милијарди долара, за сада одбија да следи кораке Немачке.
- Извор
- фото: © Reuters / Faisal Al Nasser / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »