BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Велики Ниш у Великом рату

Велики Ниш у Великом рату
16.11.2018. год.
Варош на Нишави била је ратна престоница, ту су донете важне одлуке о формирању нове државе, а био је то и први град који је србска војска ослободила након пробоја Солунског фронта


Веома значајна збивања у Нишу између 1914. и 1918. године, везана за почетак и завршетак Првог светског рата, никада се не смеју заборавити, истакао је недавно градоначелник Ниша Дарко Булатовић. У данима када се широм света обележава век од завршетка Великог рата, с поносом је подсетио да Ниш има посебно место у историји.

Пре само нешто више од једног века, одмах после 28. јуна 1914. године и Сарајевског атентата, србски државни врх је 25. јула наредио евакуацију становника Београда и пребацио владу у Ниш, који је тако постао ратна престоница Србије. А само неколико дана у град је стигао телеграм којим је Аустроугарска објавила рат Србији.

Од самог почетка прве ратне године у згради Официрског дома у Нишу непрестано је скоро годину и по дана заседала Народна скупштина Србије. У Официрском дому је 7. децембра 1914. донета Нишка декларација у којој су образложени циљеви ослободилачког рата и најављено уједињење Јужних Словена – Срба, Хрвата и Словенаца у једну државу. Због тога се Ниш назива и родним местом Југославије. До октобра 1915. у згради Официрског дома, поред Нишке декларације, донето је још много значајних одлука. Ту је 6. маја 1915. године одржан и Југословенски конгрес на коме је усвојена Нишка резолуција, којом је наглашена борба балканских народа за ослобођење и уједињење и изражен став против Лондонског уговора, којим се Италији уступа део јадранске обале.

Ослободиоци окићени цвећем улазе у Ниш


После година страдања, и одмах после пробоја Солунског фронта, Ниш је био први град који је Србска војска, на челу с војводом Петром Бојовићем, ослободила тачно месец дана пре потписивања примирја у Првом светском рату.

Из овог периода остало је велико војно гробље, на Делијском вису, где су сахрањивани србски војници из балканских и Првог светског рата. Не сме се заборавити да на њему почивају и немачки војници погинули у Великом рату. На издвојеном делу је војно гробље Британског комонвелата, где су сахрањени британски војници погинули у Првом светском рату. Читав садашњи комплекс Нишлије знају као Француско гробље, због француских војника чији су посмртни остаци на истом војничком гробљу.

Посебно је градоначелник Булатовић нагласио да је и наш симбол примирја у Првом светском рату – цвет наталијина рамонда – 1884. године баш у околини Ниша пронашао доктор Сава Петровић, дворски лекар краља Милана Обреновића, који је цвету и дао име по супрузи тог србског суверена. Све ово је само део аргумената за тврдњу да су србска и историја Ниша, нераскидиво повезане и да се никада не смеју заборавити. Тиме се Нишлије могу и морају увек поносити.

Тома Тодоривић, Политика



  • Извор
  • Фотографије „Јужне вести” / Политика/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА