BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Укра

14.11.2018. год.

  


Карта повлачења тешког наоружања - кликнути за увећање  

 
Спровођење Минских споразума - кликнути на карту за увећање


Карта ситуације на фронту за 12.11. (карта кијевских снага) - кликнути на карту за увећање



Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава у Новорусији - 
 Клинути овде или на мапу испод





 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Новорусији за 13
.11.


Украјинске снаге седам пута напале територију ДНР Према саопштењу Министарства одбране ДНР украјинске снаге су за протекла 24 сата седам пута напале територију ДНР. Под ватром украјинских снага нашло се седам насељених места Републике.




Народна милиција ЛНР саопштила је да су украјинске снаге током претходног дана два пута напале позиције Народне милиције у подручју насеља Лозовое и Желобок.


Преглед напада на ЛНР

 Житељи Спартака о гранатирању


Преглед политичко-економских и других вести за 13.11.

 

 САД: Санкције Русији све док Крим и Донбас не буду под контролом Кијева  Сједињене Америчке Државе ће држати на снази санкције Русији све док Кијев не успостави контролу над Кримом и источним територијама Украјине, наводи се у саопштењу Стејт департмента.

"Сједињене Државе придружиле су Европи и другим партнерима у осуди фиктивних избора који су одржани 11. новембра на територији источне Украјине коју контролише Русија", наводи се у саопштењу.


Такође се наводи да су ови избори у супротности са Минским споразумима, те да ће Сједињене Државе наставити да намећу санкције против Москве све док се не испуне клаузуле ових споразума.

С друге стране, Кремљ се са разумевањем односи према потреби за одржавањем избора у Донбасу, јер су самопроглашене Народне Републике Доњецка и Луганска (ДНР и ЛНР) принуђене да решавају насушна питања опстанка и социјалне стабилности, изјавио је портпарол председника Русије Дмитриј Песков.

На изборима за председника Доњецке Народне Републике победио је вршилац дужности председника Денис Пушилин. За председника Луганске Народне Републике изабран је Леонид Пашекник, такође вршилац дужности председника.

Кијев је саопштио да није признаје изборе, а у Европској Унији и Сједињеним Државама је саопштено да су избори "нелегитимни". 

Истовремено, како је нагласио Песков, избори у ДНР-у и ЛНР-у нису у супротности са споразумима из Минска.


Лондон: Позивамо Русију повуче трупе и наоружање са украјинске територије  Велика Британија осуђује одржавање избора у Донбасу. Они су незаконити и супротни споразумима из Минска, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова Велике Британије.
"Велика Британија осуђује такозване изборе које су одржани 11. новембра од стране сепаратиста у Донбасу под покровитељством Русије. Избори су незаконити и крше споразуме из Минска, подривају напоре за мирно решење ситуације у региону и противрече украјинском законодавству", рекао је портпарол Министарства спољних послова за РИА Новости.

Британско министарство спољних послова поново је оптужило Русију да наводно крши територијални интегритет и суверенитет Украјине, као и да снабдева оружјем Доњецку и Лугсанксу Народну Републику.

"Позивамо Русију да у потпуности испуни обавезе из Минских споразума, да заустави финансирање и војну подршку сепаратиста, као и да повуче трупе и наоружање са украјинске територије. Велика Британија поново потврђује своју посвећеност дипломатском решењу сукоба у источној Украјини", наводи се у саопштењу.

Кијев је више пута оптуживао Москву да се меша у унутрашње послове Украјине. Русија је оптужбе више пута негирала, те да су оптужбе неприхватљиве. Руско министарство одбране је више пута саопштило да не снабдева војном опремом, муницијом или другим средствима милиције у Донбасу. Саопштења Кијева о овом питању у Министарству одбране су назвали "апсолутном глупошћу", која "не заслужују ни било какву критику". Руски министар спољних послова Сергеј Лавров истакао је да саопштења о присуству руске војске у Донбасу нису доказане, те да нико још није био у могућности да изложи одређене чињенице, упркос поновљеним оптужбама.

У недељу 11. новембра у Доњецкој и Луганској Републици су одржани избори за председнике, као и посланике парламента и народних савета.

Према резултатима пребројавања 100 одсто гласачких листића, в. д. председника ЛНР Леонид Пасечник освојио је 68,3 одсто гласова бирача, а в. д. ДНР Денис Пушилин освојио је 60,85 одсто. На изборима за Народне савете у ЛНР, покрет Мир Луганску је освојио 74,13 одсто гласова, а у ДНР, покрет Доњецка република добио је подршку 72,5 одсто бирача који су гласали.
Одзив на изборима је био изузетно велики. 

У ЛНР је излазност била 77 одсто, а у ДНР је достигла 80,1 одсто од укупног броја бирача.

Порошенко: Украјина једна од најсиромашнијих земаља у Европи  На садашњем нивоу свог економског развоја, Украјина је једна од најсиромашнијих земаља у Европи, рекао је председник те земље Петар Порошенко на састанку Регионалног савета за развој.

"Иако смо вратили економски раст, његов темпо није довољан да би људи то осетили у свим регионима и друштвеним слојевима без изузетка, да престанемо да будемо једна од најсиромашнијих земаља у Европи", цитира Економска правда речи украјинског лидера, а преносе РИА Новости.

Порошенко је такође коментарисао повећање тарифа за гас. Према његовим речима, ова мера је постала неизбежна због потребе примања транше кредита од Међународног монетарног фонда. Од 1. новембра, цене плавог горива у Украјини порасле су за 23.5 процената - на 8500 гривни за хиљаду кубних метара. Ово је био један од услова ММФ-а за додељивање још једног зајма Кијеву. Како су саопштиле украјинске власти, цене гаса ће наставити да расту. Друга фаза поскупљења планирана је за период од 1. маја до 31. децембра 2019. године.

"Влада стоји у простору између лошег и врло лошег - између повећања тарифа и снажног удара на макрофинансијску и макроекономску стабилност државе. Ово је курс и за буџетски дефицит, правовремене исплате пензија и плата, финансирање војске и сектора безбедности", објаснио је Порошенко.

Након Мајдана 2014. године украјинска економија је у рецесији. Rасту цене за све врсте трошкова живота, а плате и пензије остају ниске. Повећава се и спољни дуг државе. За пет година - од 2013. године до почетка 2018. године, износ јавног дуга према БДП-у скоро се удвостручио - са 36,6 на 71,8 процената.
 
Економска ситуација се такође погоршава због покушаја кијевских власти да обуставе све трговинске односе са Русијом.

Према речима Директора Светске банке за Украјину, Белорусију и Молдавију, Сату Кахконен, Украјини ће бити потребно још стотину година да дође на ниво суседних европских земаља.

Бивши украјински пуковник испричао о припремама терористичких напада на Криму  ТВ канал "Русија 24" приказао је видео снимак саслушања Георгија Абдилаева, који говори о организаторима покушаја терористичких напада на Криму у августу 2016. године, преносе РИА Новости.
Он је рекао да су нападе које је спречио ФСБ планирали да изврше припадници специјалног одјела Обавештајне службе Украјине - шеф специјалног обавештајног одјела Александар Громов, Максим Шаповал и припадник украјинске специјалне обавештајне јединице Кирил Буданов.



"По мом мишљењу, узимајући у обзир службене дужности, обуку и свест о посебним задацима украјинске војне обавештајне службе, Громов и Шаповал су били лидери и организатори специјалног деловања на Криму у августу 2016. године, а Буданов је био један од извршилаца планираних саботажа", рекао је Абдилаев током саслушања.

Абдилаев је пензионисани пуковник посебног одјела Обавештајне службе Украјине. Он је ухапшен на граници у Брјанском региону због отпора полицајцима. Додаје се да је 13. децембра Абдилев пуштен у Украјину јер није учествовао у било каквим терористичким акцијама, како је саопштио ФСБ.

У августу 2016. године, ФСБ је саопштио о спречавању терористичких напада на Криму, које је организовала Обавештајна служба Министарства одбране Украјине против критичних објеката инфраструктуре полуострва. Украјински држављани Андреј Захтеја и Јевгениј Панов су били ухапшени. Захтеја је закључио претпретресни споразум са тужилаштвом и дао сведочење о припреми серије експлозија на полуострву од стране украјинских обавештајних служби. У фебруару је осуђен на 6,5 година затвора.

Мађарска позвала ЕУ да обнови трговинске односе са Русијом  Министар спољних послова и трговине Мађарске Петар Сијарто позвао је Европску Унију да обнови економске везе са Русијом.
Он је подсетио да је раније Брисел подржао идеју стварања јединственог економског простора од Лисабона до Владивостока, и по његовом мишљењу "било би добро вратити се том приступу".
Истовремено, економски и трговински односи између Русије и Европске Уније "се развијају у изразито лошем правцу", рекао је Сијарто. Према речима министра, неопходно је признати да постоји економска сарадња између Европе и Русије, али да је заснована на двоструким аршинима.

"Верујемо да нема места за двоструке аршине, што значи да се економски односи између Европске Уније и Русије требају реструктурирати у целини, јер би то служило интересима Европске Уније и свих земаља ЕУ у тренутној глобалној економској ситуацији", рекао је Сијарто.

Истовремено, узајамно поштовање и норме међународног права требало би да буду основа за обнову економске сарадње, закључио је министар.

Односи између Русије и западних земаља су се погоршали 2014. године након државног удара у Украјини и присаједињења Крима Русији након референдума. Вашингтон и Брисел оптужили су Москву да се меша у унутрашњу политику Украјине и увели су рестриктивне мере. Руска страна је одговорила реципрочно, али је Кремљ више пута нагласио да дијалог путем санкција сматра контрапродуктивним. У последње време у Европи је дошло до повећања мишљења о потреби за укидањем рестриктивних мера против Русије.

Песков: ДНР и ЛНР морају да осигурају своју безбедност  Кремљ се са разумевањем односи према потреби за одржавањем избора у Донбасу, јер су самопроглашене Народне Републике Доњецка и Луганска (ДНР и ЛНР) принуђене да решавају насушна питања опстанка и социјалне стабилности, изјавио је портпарол председника Русије Дмитриј Песков.
„Ми се с разумевањем односимо према одржавању ових избора“, рекао је Песков. „Ради се о две републике које је Украјина одбацила и које се налазе у стању апсолутног ембарга“.

Он је нагласио да „украјинска страна не реализује Минске споразуме“, па да у овим условима, отежаним опасношћу војног сценарија, „ове републике немају другог избора него да се самоорганизују како би обезбедиле сопствено постојање, живот и друштвене обавезе према људима које је њихова земља одбацила“.

Песков није коментарисао питање степена утицаја Москве на ЛНР и ДНР, назвавши га „веома апстрактним“. „Републикама је потребно да организују своје животе, морају да осигурају своју безбедност“, истакао је портпарол руског председника.

„Старцима је потребна пензија, пацијентима су потребни лекови, медицинске услуге, потребно је осигурати ред и закон, итд. Мало је вероватно да неко може да примора или убеди ове републике да одустану од ових приоритетних мера, било да је то Русија или нека друга земља“.

Ипак, он је уверио да је „Русија учинила и намерава да учини све што је могуће и све што се од ње захтева, како би се осигурала реализација Минских споразума, јер је то једина основа за решавање ситуације у југоисточној Украјини“.

Представник Кремља је изјавио да му није познато да ли ће председник Русије честитати новим лидерима на победи на одржаним изборима.

У недељу, 11. новембра, у Донбасу су одржани избори за председнике ДНР и ЛНР, као и посланике њихових парламента, народних савета. Према резултатима пребројавања 100 одсто гласачких листића, в. д. председника ЛНР Леонид Пасечник освојио је 68,3 одсто гласова бирача, а в. д. ДНР Денис Пушилин освојио је 60,85 одсто. На изборима за Народне савете у ЛНР, покрет Мир Луганску је освојио 74,13 одсто гласова, а у ДНР, покрет Доњецка република добио је подршку 72,5 одсто бирача који су гласали.

Одзив на изборима је био изузетно велики. У ЛНР је излазност била 77 одсто, а у ДНР је достигла 80,1 одсто од укупног броја бирача.

Украјина и САД договорили заједничко супротстављање „Северном току 2“  Украјина и Сједињене Америчке Државе су договорили заједничко деловање против реализације гасовода "Северни ток 2".

Украјински министар спољних послова Павел Климкин и амерички министар енергетике Рик Пери су се сложили да се заједнички супротставе имплементацији овог пројекта, саопштила је прес служба Министарства спољних послова Украјине након састанка два министра у Кијеву.

"Стране су се сложиле да `Северни ток 2` подрива европску енергетску безбедност и стабилност", наводи се у саопштењу.

Поред тога, Пери је одржао састанак са председником Украјине Петром Порошенком.

Порошенко је током састанка указао на "успешну имплементацију низа заједничких пројеката у индустрији нуклеарне енергије, као и о снабдевању Украјине угљем из САД".

"Уочена је потреба даљег сузбијања пројекта `Северни ток 2`, као и диверзификација извора енергије, нарочито проширењем могућности за снабдевање гасом из Сједињених Држава", наводи се у саопштењу администрације председника Украјине.

Порошенко је такође потврдио интерес да привуче савремене технологије у Украјину ради ефикасног развоја постојећих резерви нафте и гаса, као и важност сарадње са Сједињеним Државама за јачање енергетске безбедности Украјине.

"Током састанка најављен је почетак украјинско-америчког стратешког енергетског дијалога, који ће допринети блиској сарадњи између релевантних владиних агенција и компанија", наводи се у саопштењу.


Украјина је престала да купује гас из Русије у новембру 2015. године, а 2016-2017. године није користила руско гориво у припреми за грејну сезону, те је гас набављала из складишта гаса у ЕУ.


ДНР и ЛНР добиле нову-стару власт  
У недељу 11. новембра у Доњецкој и Луганској Републици су одржани избори за председнике, као и посланике парламента и народних савета. Према резултатима пребројавања 100 одсто гласачких листића, в. д. председника ЛНР Леонид Пасечник освојио је 68,3 одсто гласова бирача, а в. д. ДНР Денис Пушилин освојио је 60,85 одсто. На изборима за Народне савете у ЛНР, покрет Мир Луганску је освојио 74,13 одсто гласова, а у ДНР, покрет Доњецка република добио је подршку 72,5 одсто бирача који су гласали.
Одзив на изборима је био изузетно велики. У ЛНР је излазност била 77 одсто, а у ДНР је достигла 80,1 одсто од укупног броја бирача.

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА