Ирбис тајанствен и неухватљив
Популацију ирбиса истражују сада на југу Источног Сибира научници из Института за проблеме екологије и еволуције Северцев Руске академије наука. Ирбис, како се назива ова ретка животиња, унета је у међународну Црвену књигу. Његова бројност у свету износи отприлике 6000, руска популација око 150 примерака.
У августу, у првој фази експедиције, биолози су уз помоћ локалних водича поставили 48 фотоклопки, како би идентификовали звер, зато што свака има на крзну индивидуалну шару. И све ове фотоклопке, за њих нове предмете, ирбиси су истражили на својим планинским стазама, оњушили, дотакли њушком и нажалост покварили већину снимака. Дешава се да човек дуго тражи сусрет са ирбисом, хода безуспешно по снежним планинским падинама и не сумња да је и сам за то време објекат посматрања: њега у својим тајним скровиштима посматра ирбис. А за научника је огроман успех видети ову неухватљиву звер, зато што је она невероватно опрезна, каже руководилац експедиционог одреда Андреј Појарков:
Могу да кажем поштено да нисма видео урбиса у природи ни једном. А наша оба водича, сарадници нционалног парка Убсунурска котлина, видели су ове зиме ирбисе, и то су биле прве фотографије са фотоапарата - не са фотоклопки, већ из руку, које су биле направљене у Русии. Ирбис је заиста становник планина. Он је невероватно вешт, одлично се креће планинама, пење се на врло велике висине. Он има огроман скок. Предивно крзно, он је врло топло обучен, зато што су услови у којима обитава сурови, са јаким зимским мразевима. Величанствена динамика, фантастична координација покрета!
У овогодишњој експедицији истраживачи се надају да ће уловити неколико примерака као би их обележили, ставили радио-огрлице. То ће помоћи да се са сателита прати њихово кретање и понашање, каже Андреј Појарков:
Програм је врло велик. Он садржи низ блокова истраживања: кретање, станишта, ниво разноврсности рођаћких веза унутар популације, истраживање молекуларно-генетичких особина ирбиса. Ми ћемо укључивати у заједнички рад истраживаче из Монголије, размењиваћемо узорке. Надам се да ће нам поћи за руком да израдимо низ практичних мера за побољшање обезбеђења, благостање популације ирбиса. Ирбис је врло цењени ресурс, невероватно привлачан за екотуристе и истраживаче.
Сада програмом Ирбис координира Руско географско друштво упоредо са другим програмима проучавања животиња из Црвене Књиге Русије, као што је амурски тигар, бели кит, далекоисточни леопард, бели медвед. Актуелна експедиција је почетак великог научног рада. У њега треба да буду укључени и локални становници, који поштују ирбиса као светог духа планина. А ускоро у Сибиру се планира чак отварање Музеја ирбиса.
- Извор
- Голос России/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Будући председник САД раније је био оптужен за субверзију избора 2020. године и неправилно руковање поверљивим документима.
Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.
„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Остале новости из рубрике »