Последице техногене хаварије у Мађарској могу бити неповратне
Еколошка катастрофа у Мађарској постаје међународна. Бујица отровног црвеног муља који се излио у току хаварије из резервоара алуминијумске фабрике, стигао је до Дунава. Највећа водна артерија Европе је у опасности. По мишљењу стручњака, на ликвидацију последица хаварије биће потребно неколико година, при томе неће поћи за руком да се у потпуности обнови екосистем региона.
Трансграничном катастрофом невиђених размера назвао је хаварију која се догодила експерт Светског фонда дивље природе Алексеј Книжњиков у интервјуу за Глас Русије.
Ако се говори о размерама ове еколошке катастрофе, ми је оцењујемо као колосалну. Обим отровних супстанци које су се излиле износи око милион кубних литара, што је упоредиво са обимом нафте која је неколико месеци после хаварије истицала у Мексички залив. Последице видимо већ сада: на жалост, то је погибија људи, погибија риба. То што је загађење већ стигло до Дунава, говори о томе да је катастрофа трансграничног европског нивоа.
Специјалне службе земаља које се граниче са Мађарском и налазе се низводно по Дунаву - а то су Аустрија, Словачка, Хрватска, Србија, Бугарска, Румунија, Молдавија, чак и Украјина, већ су почеле појачан мониторинг квалитета воде. Проблем је у томе што отровни ток наставља да се слива у воде Дунава.
Пошто се овакве катастрофе не дешавају сваки дан, одговарајућа технологија за ликвидацију последица хаварије није израђена, објаснио је у програму радија Вести ФМ копредседник међународне еколошке групе Екозаштита Владимир Сливјак.
У суштини, спасиоци сада смишљају нове методе. Једна од њих је сипати у воду гипс, који скупља штетне материје, спречава њихово даље кретање. Али то је мало ефикасна технологија. Посебно због велике количине цреног муља који је истекао.
Црвену боју отровном отпаду даје оксид гвожђа. Али највећу опасност представљају тешки метали, који ће се ширити по животној средини и доспевати у људски организам. Осим хемијских опекотина, које могу да се појаве код људи приликом непосредног контакта са цевеним муљем, он је врло токсичан и изазива јако тровање, подвукао је у интервјуу за Глас Русије дописни члан РАН, еколог Алексеј Јаблоков:
Ови оптади настали приликом производње сировине за алуминијум садрже врло отровне компоненте. У току хаварије се образовао загађени слој терена који ће морати да се скида и подвргне утилизацији.
Будимпешта је већ изјавила да неће моћи да изађе на крај са несрећом сопственим снагама. За помоћ се у првом реду обратила ЕУ. Спасилачке службе других земаља, између осталог Русије су спремне да крену у акцију.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
- Повезане теме
- Мађарска
- катастрофа
- екологија
- поплава
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Будући председник САД раније је био оптужен за субверзију избора 2020. године и неправилно руковање поверљивим документима.
Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.
„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Остале новости из рубрике »