BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

НАТО прави ваздухопловну базу у Албанији

НАТО прави ваздухопловну базу у Албанији
15.10.2018. год.


Албанска база у Кучови, која је већ дуго времена „гробље за авионе“ који су некада били део авијације, постаће нова ваздухопловна база НАТО-а.


Како преноси Ројтерс, албански „мигови“ — углавном кинеске и руске производње, не лете још од 2005. године, док албански ваздушни простор надгледају Италија и Грчка.

То је, како наводи агенција, довело до економског пада у Кучови и око ње, града који се током комунистичког периода називао и „Стаљинов град“.

„База је први потпис НАТО-а на Западном Балкану, јер ће Кучову претворити у прву ваздухопловну базу НАТО-а за овај регион“, изјавила је албанска министарка одбране Олта Џака.

Према њеним речима, за прву фазу радова НАТО ће издвојити 50 милиона евра, како би се Кучова претворила у базу за опрему, логистику, тренинге и вежбе.

Како се наводи, Албанија сматра да заслужује трансформацију старе базе, како би допринела одржавању стабилности у региону и мировним мисијама НАТО-а широм света.

„Регион је у целини ушао у процес неповратне евроатлантске интеграције“, рекла је Џака.

Базу су педесетих година прошлог века осмислили совјетски инжењери који су испод писте поставили динамит како би је разнели у случају да падне у непријатељске руке.

„НАТО база ће повећати одбрамбене капацитете земље, а страни инвеститори ће имати више поверења у Албанију. То ће бити добро и за пораст запослености у том крају“, рекао је пензионисани командант ваздухопловства Клемент Аликај.

Танјуг


  • Извор
  • фото: © РИА Новости / Алексей Витвицкий/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...

Тлингитско село уништено 1882. године прихватило је „одавно закаснели” гест



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА