BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Немачка: Земље Балкана инају трагичну историју

Немачка: Земље Балкана инају трагичну историју
17.09.2018. год.


Заменик министра спољних послова Немачке Михаел Рот каже да је оптимиста да се уз добру вољу и храброст може доћи до решења за Косово.


Рот, који борави у Београду, сматра и да проблеме не треба решавати повлачењем нових граница.

Државе Западног Балкана иза себе имају трагичну историју, страшан грађански рат са стотинама хиљада мртвих, милионима протераних и расељених због чега, како каже, апелује на све да из те трагичне историје извуку поуке.

„Будућност Западног Балкана су друштва која су отворена за све народе, религије, културе. За то се залажу и Европа и ЕУ. Због тога још једном могу само да упозорим да се проблеми не решавају тиме што се повлаче нове границе“, истакао је у изјави за Танјуг Рот, који је и државни министар за Европу у Министарству спољних послова Немачке.

Рот није директно одговорио на питање шта би, по мишљењу Берлина, који се противи корекцији граница, подели или размени територија, било креативно решење за Косово.

Он напомиње да то није само позиција Немачке, већ да тај став дели и велика већина чланица ЕУ, те да је реч о заједничком ставу Уније.

„Имам утисак да ни на самом Западном Балкану, а често га посећујем, нигде не постоје симпатије или сагласност за такво решење. Отварање те Пандорине кутије може да има веома опасне последице“, упозорава Рот.

Шта све храбри политичари могу да остваре, каже, види се на примеру Грчке и Македоније, где се после 27 дугих година спорења коначно пронашло решење за спор око имена. То је од обе стране захтевало много, али, како наводи, са храброшћу, одлучношћу и солидарношћу, као и са европским духом много тога може да се постигне.

„Зато сам оптимиста да уз добру вољу и са храброшћу за креативно решење између Косова и Србије може да се пронађе одрживо решење“, каже немачки званичник.

Упитан шта Србија може да очекује од Немачке у контексту решавања косовског питања, Рот наводи да Европска унија треба да буде видљива и ангажована у региону, као и да је Немачка свесна своје одговорности за Западни Балкан.

За ЕУ, истиче, може да постоји трајни мир само ако у свим земљама Западног Балкана могу да се гарантују демократија, стабилност, правна држава, и пре свега помирење у региону.

„То је дуг и додуше тежак пут, али се исплати. Он је у нашем интересу, у интересу целе Европе, али и људи који овде живе, раде и желе добру будућност за своју децу“, закључио је Рот.

Србија је, истиче, постигла много у преговорима о приступању ЕУ, а споразум о нормализацији са Косовом је централни део тих приступних преговора.

Нормализација односа Београда и Приштине уједно је и претпоставка за пут Србије у Европску унију, каже Рот и додаје да је добро што се преговори воде на највишем политичком нивоу.

Очекивања од Србије и Косова су велика, указује он.

Не постоји изоловано обећање само за Србију да ће постати чланица ЕУ кад се испуне политички услови, већ то обећање важи за све државе Западног Балкана, па и за Косово, закључује Михаел Рот.

Танјуг


  • Извор
  • фото: europa.eu// vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА