„Објаснили смо им да можда неће бити санкционисани ако дозволе инспекције, како је то предвиђено (америчким законом), ако нам дају гаранције које би се могле проверити у вези са тиме да они неће поново употребљавати нервне агенсе против својих грађана. Они то још нису урадили. С тим у вези очекујемо крајњи рок у новембру за увођење веома оштрог пакета санкција“, рекла је она говорећи у Представничком дому америчког Конгреса.
Да би избегла санкције, Москва мора да испуни неколико услова, а онда амерички законодавци још морају да сведоче да су они испуњени.
Први услов је пружање „поузданих гаранција“ да Русија тренутно не користи и неће убудуће користити хемијско и биолошко оружје као „кршење међународног права“ или „против својих грађана“.
„Осим тога, Русија треба да буде спремна да дозволи инспекције на терену посматрачима УН или другим међународно признатим независним посматрачима или поузданим средствима како бисмо се уверили да власти не употребљавају хемијско нити биолошко оружје“, додала је представница Стејт департмента.
Планирано је да се санкције уведу према Закону о контроли хемијског и биолошког оружја и превенцији рата из 1991.
Нове америчке санкције Русији ступиле су на снагу 27. августа. Основа за њихово увођење биле су оптужбе против Москве за употребу хемијског оружја у Солсберију.