Уједињена Немачка слави 20. годишњицу
Наша је земља дала кључни допринос процесу уједињења Немачке, који има историјски значај не само за немачки народ, већ и за читаву Европу. Те се речи садрже у честитки руског лидера Дмитрија Медведева председнику и канцелару Немачке Кристиану Вулфу и Ангели Меркел поводом националног празника - Дана Немачког јединства.
Продсетимо да 1990. године, 45 година после завршетка Другог светског рата и послератне поделе Немачке, ДДР и СРН су поново постале јединствена држава. Са правног гледишта је тај процес био учвршћен Уговором о коначном регулисању у односу на Немачку. Потписало га је 6 држава: Сопствено ДДР, СРН, као и Совјетски Савез, САД, Велика Британија и Француска. Између осталог, у том документу се говори да су земље-потписнице убеђене у неопходност коначног савлађивања антагонизма и развоја сарадње у Европи уз уважавање интереса сваког.
У својој посланици је руски лидер истакао да је ре две деценије био ударен темељ данашњег партнерства две земље, које се интензивно учвршћује. Данас се стратешке везе Русије и Немачке развијају у свим правцима - политичком, економском, хуманитарном, научном. Једна је од тема за сарадњу учвршћење глобалне и регионалне безбедности. Важно је да управо те две државе, које имају огроман значај на евроазијском простору, налазе заједнички језик у многим међународним питањима. Недавне међудржавне консултације у Јекатеринбургу на највишем нивоу су потврдиле да Русија и Немачка намеравају и даље да наставе дијалог по кључним проблемима спољне политике, безбедности и економског развоја. Рецимо, министри иностраних послова су у време јулског сусрета у Јекатеринбургу размотрили односе РФ и НАТО-а, проблеме разоружања и ПРО, ирански нуклеарни програм, ситуацију у Авганистану. Истакнуте су биле иницијативе Дмитрија Медведева, повезане с Уговором о европској безбедности и стварању Комитета Русија-ЕУ.
Уједињење Немачке, које је остварено уз директно учешће Совјетског Савеза не може да се прецени, - подвукла је специјално за Глас Русије експерт катедре компаративне политикологије МГИМО Јелена Пономарјова.
Од момента уједињења две Немачке, подељене од стране епохе хладног рата и биполарне конфронтације, почела је нова страна историје, која обухвата не само уједињену Европу, већ и читав евроазијски простор. Улога ЕУ, у којој прву виолину свира Немачка, пружа утицај и на светске процесе, између осталих и на Евроазију. Знатну улогу ту има и Русија.
Експерт истиче да је у то време дошло до распада совјетског простора, сложени процеси су се одвијали унутар Русије, што се може назвати трансформацијом преко раздвајања. У том смислу искуство Немачке је актуелно за Русију јер, према мишлењу Јелене Пономарјове, снага је у јединству, а не у раздвајању.
- Извор
- Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »