BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Такав градоначелник нам није потребан

Такав градоначелник нам није потребан
04.10.2010. год.

Главни догађај унутарполитичког живота Русије је постало  отпуштање Јурија Лушкова са положаја градоначелника Москве. Експерти називају тај догађај важним и за саму Москву, и за читаву земљу.
 

Одлука председника није постала за политикологе неочекиваном. Последњих месеци  су учестали разговори да ће градоначелник бити отпуштен. Духови су постали немирни у пролеће ове године, у време разматрања нацрта Генералног плана развоја Москве све до 2025. године. Многи водећи експерти су били против тог плана. Они су доказивали да ће усвајање тог документа резултирати уништавањем историјског лика Москве. Истицало се такође да план предвиђа хаотичну изградњу града, што ће ускоро водити транспортном колапсу. Власти града су фактички наметнули тај документ, што је изазвало бројне разговоре да су иза те одлуке интереси корупционера. Између осталог, јавност је и раније била упозната с корупционим скандалима, у које су били умешани чиновници главног града.  Многи судски предмети су били повезани са издавањем дозвола за изградњу неких објеката. Услед тога  је за три године Иследни комитет при јавном тужилаштву Русије покренуо 24 судска предмета према чиновницима владе, префектура и рејонских управа Москве. Истовремено су медији редовно саопштавали о новим корупционим скандалима у градској скупштини. Своје незадовољство су износили и Московљани. Разумљиво је да је напетост у једном моменту била таква да није остало времена за наговарање, требало је кардинално променити ситуацију. То је и учинио председник Медведев, када је изразио неповерење према Лушкову. Међутитм, не би требало да се мисли да је реч о променама само у главном граду, - сматра професор Дипломатске академије МИП Борис Шмељов.
 

Московљани сматрају да је отпуштање Лушкова са положаја градоначелника почетак активне кампање у борби против корупције и бирократизма, почетак  преображаја у велеграду, а вероватно и у читавој земљи.
 

Поред тога експерти истичу: не би било исправно да се сматра да је у Русији тек данас почела борба против корпуције. Такву су политику власти водиле и раније. Рецимо, у априлу је председник потписао Националну стратегију супротстављања корупцији и Национални план борбе против корупције, предвиђен за две године. У тим документима су одређени основни правци државне политике у тој сфери. Истовремено је почео рад на томе да би се у друштвеној свести постепено формирало неприхватање било којих испољавања корупције. Важан елемент те борбе је закон О полицији, који мора да реформише рад правних органа земље. То значи да је оставка московског градоначелника само једна карика у ланцу антикорупионе борбе. Као што је ставио на знање председник Медведев, та оставка може а да не буде  једина.
 

Друго је питање што сви ти корупциони проблеми остају за новог градоначелника. О томе какав мора да буде московски шеф, говори декан факултета политикологије Високе школе економије Марк Урнов.
 

Човек, који би почео интензивну борбу против корупције у московским структурама, корупције на нивоу рејона, на нивоу градских власти, на нивоу милиције и других сфера.
 

Поред тога, нови градоначелник мора да успостави ред у веома важној и замршеној  привреди главног града, - додаје експерт Савета Европе Алексеј Самохвалов.
 

Федералне власти пре именовања некога за положај градоначелника Москве морају да промисле да ли се он разуме у комуналне проблеме таквог велеграда, хоће ли моћи да управља транспортним системом, финансијама и другим сферама.
 

Експерти истичу да су руске власти учиниле важан корак: догађаји ове недеље су доказали да ће борба против корупције водити на највишем нивоу, да неће тај рад бити заустављен ни за минут.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.


Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.

Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...


Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА