„Мекејна и Срби мрзе скоро исто колико и Руси“
Пише Кирил Бенедиктов, политолог, аутор политичке биографије Доналда Трампа "Црни лабуд" за РТ
Америка жали за Џоном Мекејном.
Мекејну ће бити одате последње почасти, које дуго нису биле приређене за преминулог америчког политичара. Довољно је рећи да ће опроштај сенатора трајати читаву недељу. Ковчег са телом Мекејна, претходно је у пратњи почасне поворке, превезен у престоницу Аризоне - Феникс. Тамо ће се налазити до данас (четвртка) - у баптистичкој цркви где помен одају становници Аризоне, државе коју је Мекејн представљао у Конгресу САД од 1982. године.
Америка већ дуже време није видела такву сахрану.
O смрти Мекејна огласили су се и једни такви велики политичари као што су Петро Порошенко (који је назвао Мекејна "великим државником" и "великим пријатељем Украјине") и Михаил Сакашвили ("Сви ми смо дужни да му одамо почаст и да запамтимо да он није био само национални херој Америке, већ и национални херој Грузије", чија је смрт "ненадокнадив губитак Грузије и целог света").
Чак и у руским медијима и друштвеним мрежама, упркос недељи, било је на стотине, саопштења посвећених Мекејну. У суштини, наравно, критички - али било је оних који су "одали признање" принципу и храбрости покојног сенатора.
И ево у патриотском сегменту. За руску опозицију Мекејнова смрти постала је највећа бол. Када је познати опозициони новинар дозволила себи да напише на фејсбуку лепе речи, на њу се обрушио низ увреда. Да ли је сенатор из Аризоне био толико популаран међу москвским и санкт-петербуршким либералима? А ако је тако, зашто?
Одговор, како се често дешава, лежи на површини.
Џон Мекејн је свом својом душом мрзео Русију и Русе. У том смислу, био је типичан представник америчке елите. За ВАСП (скраћеница за белог англосаксонског протестанта), овај феномен је уобичајен. У америчким политичким круговима има пуно таквих, ако не и велика већина - али Мекејн је учинио мржњу према Русији његовим главним принципом и уверењем.
"Ја нисам антируски настројен. Ја сам више про-руски од режима који вас данас лоше води", рекао је Мекејн, што не треба никога да доведе у заблуду. Шта год је био Мекејн, знао је да се прихвати мржње према целој једној нацији у отвореном писму, упућеном народу, барем мудро. Дакле, овим речима, себе је изградио "чуварем" интереса обичних грађана Руске Федерације, "потлачених нечовечним режимом домородаца КГБ-а". Али у пракси, у ствари, све је било потпуно другачије.
У августу 2008. године, када је сенатор Мекејн водио своју кампању за америчког председника, грузијски председник Сакашвили мучки је напао Јужну Осетију, започевши кратки крвави рат. Као резултат овог кратког, петодневног рата, убијено је неколико стотина цивила, укључујући жене и децу. Иза кулиса грузијске агресије био је сенатор Џон Мекејн, убеђујући "великог пријатеља" Михаила Сакашвилија да Сједињене Америчке Државе чврсто подржавају његову борбу са "северним медведом". Мекејн, наравно, није бринуо о Јужној Осетији - планирао је да користи тему грузијско-руског сукоба због своје предизборне кампање.
Његов план je биo да брзо сломи ефикасну операцију руске војске како би принудила Грузине на мир, али крв погинуле деце Цхинвала и убијених руских мировњака у касарнама није само на рукама Сакашвилија, него и на рукама сенатора из Аризоне.
"Када је Грузија отишла у ескалалацију сукоба са Русијом, он је инсистирао на томе да "смо сви Грузини" и стекао се утисак да је спреман да покрене трећи светски рат због сукоба који нема никакве везе са Сједињеним Државама", написао је о покојном сенатору, уредник "Американ конзерватив" Даниел Ларисон. А Ларисон је апсолутно у праву - Мекејн би са задовољством покренуо трећи светски рат, ако би то зависило од њега, само да би уништио Русију коју је мрзео.
Не заборављају Мекејна ни у Србији. Био је један од оних америчких политичара који су топло поздравили одлуку Била Клинтона да земљу подвргне "хуманитарном бомбардовању" како би одвојио Србију од њеног срца - Косова. Није случајно што је бивши "премијер независног" Косова, који је постао кључна веза у европском саобраћају дроге и бивши лидер милитаната Хашим Тачи, увек називао Мекејна "драгим пријатељем". Иако тешко болестан, Мекејн је примио Тачија у Вашингтону и обећао му подршку у стварању косовских оружаних снага, толико потребних за косовске Албанце како би одрезали од Србије све више територије и угасили последњи отпор у северним деловима региона у којем још живи православно србско становништво.
Мекејна и Срби мрзе скоро исто колико и Руси. Можда, јер су Срби одувек били веома наклоњени својој "старијој браћи". Сада Мекејн у Украјини: "Украјинци желе савез са Западом, желе да буду део европске цивилизације, а не Русије" (цитат из интервјуа са Мекејном за "Радио Слобода" , објављен после посете сенатора Мајдану у Кијеву још у децембру 2013. године ).
Допринос Мекејна за државни удар у Украјини и грађански рат у Донбасу који је уследио не може никако, а да се не помене. То значи да крв деце Доњецка, Горловке, Авдјејевке и Дебаљцева, као и пепела спаљених живих људи у Одеси лежи и на савести покојног сенатора.
Управо због тога, због његове животињске мржње према Русији и Русима, сенатор Џон Мекејн је добио постхумне почасти без преседана. И кад год се још једном у иностранству чује славуј како запева песму о томе како Запад жели да види Русију у породици демократских земаља, корисно је сетити шта је национални херој говорио.
Али због својих бројних греха - или злочина, како би неко више волео - сенатор Џон Мекејн ће сада давати одговоре пред највишим ауторитетом. А нама остаје да запамтимо или запишемо ради лојалности - имена оних који најгласније изражавају тугу у вези са смрћу ватреног непријатеља Русије и руског народа. За сваки случај.
Кирил Бенедиктов, политолог, аутор политичке биографије Доналда Трампа "Црни лабуд", РТ
- Извор
- / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
У србском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.
Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за
Остале новости из рубрике »