Херој Балкана: Хуманитарац Јован Милић из Србије!
Многи људи већ добро познају Јована Милића, младог хуманитарца и активисту за људска права. Он је особа какве би требале многе да буду. Уместо за себе, он оно што има даје другима. Јован важи за најомиљенију особу у Србији, а све захваљујући својој скромности. Због своје несебичне борбе за људска права и због своје жеље за помоћи сиромашнима, Јован је наш херој године и има само 22 године!
Јован Милић, студент Машинског факултета и оснивач хуманитарне организације „Нађи Раула“, објављује своју аутобиографију „И сиромашни имају сан“ у издању издавачке куће „Урбан Арт“ из Београда. Иако је до сада написао преко 10 књига, ово ће бити прва званично објављена књига и говори о његовом одрастању у тешком сиромаштву, али и о његовом успеху током школовања.
„Као што знате, прошле године сам ову књигу објавио у дигиталном издању, али ме је био стид да кажем да је та прича, заправо моја прича те сам главног јунака представио под другим именом – Никола. Ове године сам се одлучио да јасно и гласно кажем да сам ја био тај сиромашни дечак, који је чекао мај месец да једе трешње и буде сит и да ме је то сиромаштво мотивисало да кренем да мењам свет“ – каже Јован и наставља, „Књига је тако конципирана да представља мој живот од првог дана на планети па све до данас... У уводном делу сам се трудио да опишем наш град на најбољи могући начин, шта више сама књига почиње описом Ниша. Овом књигом желим да укажем на велики проблем дискриминације са којом се сусрешћу људи слабијег материјалног стања.“
Подсећања ради, Јован Милић је био најбољи ученик у последњих десетак година у својој средњој Првој техничкој школи „Милутин Миланковић“(сада средња стручна школа), управо то је резултирало да постане најмлађи добитник награде „11.јануар“, а годину дана касније и добитник Награде Hello! Магазина за личност године. Јован је такође 2011. године основао и за почетак хуманитарни портал „Нађи Раула“, који је посвећен шведском хуманисти Раул Валенбергу, а касније и организацију.
„Тих година сиромаштва у којима смо се нашли, немавши играчке и рачунар, стално сам читао. Тада сам се први пут сусрео са мојим садашњим инспирацијама, а то су Раоул Валенберг и Мартин Лутер Кинг“ – каже Милић.
Јован је са својим друговима из средње школе основао и ученичку компанију за производњу бумеранга, која је постала најпознатији бренд Града Ниша. Захваљујући успеху те компаније Јован је постао и најмлађи говорник у историји Копаоник Бизнис Форума.
„Бизнис форум ми је остао у дивном сећању. Међутим, када се завршио наш панел, један наш познати предузетник је говорио у ходнику са својим пријатељем и рекао „Шта ће нам ученици на бизнис форуму да ли смо толико јадни? „ Та његова реченица ме је јако повредила, али опет није могла да уништи оно што сам желео да постигнем, а то је да говорим о проблемима младих предузетника“ – каже Јован из данашње перспективе.
Како сам аутор каже, књига је писана у форми дневника, са пуно цитата, а поред његовог тешког живота, Јован се одлучио да у књизи представи и пар породица које тешко живе у садашњости.
„Уз сагласност тих породица, сликовито ћу их представити. Неким породицама сам само променио презимена или имена, али је прича та. Говорим о њиховим односима, проблемима и начинима на којима им се може помоћи. Сама књига је на неки начин подељена у три дела, први део обухвата живот моје породице и мене под велом сиромаштва, други део обухвата моја постигнућа у школи и на факултету, док је трећи део посвећен мом хуманитарном раду и породицама слабијег материјалног стања“ – каже Јован и додаје: „На крају књиге налази се и мали речник појмова, где сам описао шта за мене значи: сиромаштво, љубав итд, а последње стране су празне, то је простор где ће читалац након прочитане књиге написати своје снове, управо то ће моћи да учине и на сам дан промоције на импровизованом зиду снова.“
Да је код Јована све повезано са хуманошћу, потврђује и ова књига, те ће део прихода који припада њему као аутору, ићи Установи „Мара“ у Нишу.
„Установу „Мара“ сам први пут посетио 2013. године са школом и мојом разредном Аном Радуловић. Од тог тренутка ти људи су заузели посебно место у мом срцу. Код штићеника овог дома се види напредак, види се да се ради са њима и мислим да им је свака помоћ добродошла, да буду још бољи и још активнији. Ја се надам да ћу им од ове књиге купити нешто што ће им значити и касније“
Књига „И сиромашни имају сан – Младић кога је глад мотивисала да мења свет“ излази у издању Издавачке куће „Урбан Арт“ из Београда, а промоција овог романа одржаће се прво у Нишу и то 12. септембра. Након нишке промоције, следи и београдска, а књига ће се представити и на Београдском сајму књига у октобру ове године. Куповином књиге помажете Установу „Мара“ у Нишу.
Јован Милић, је пример особе коју сиромаштво није покварило, већ га је мотивисало да крене да мења свет. Како сам каже, сиромаштво је његову породицу могло да заобиђе, али је захвалан Богу што је захваљујући слози своје породице остао жив и да је сада у могућности да помаже другима. Јоване, хвала ти што мењаш свет и што мењаш и нас саме!
- Извор
- Моје Новости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Остале новости из рубрике »