РТ: Трамп спреман на састанак са Роханијем „у било које доба без предуслова“
Извор: Восток / РТ
Председник САД Доналд Трамп је да је спреман да се састане са својим иранским колегом Хасаном Роханијем без икаквих предуслова. "Кад год желе", рекао је Трамп новинарима, нагласивши "ако се желе срести, срешћемо се".
Трамп је саопштио своје коментаре током разговора са новинарима након састанка у Белој кући са италијанским премијером Ђузепе Контеом.
"Сигурно бих се састао са Ираном, ако би били спремни на састанак", рекао је он.
Самопроглашени гениј Трамп је додао да ће се "срести са било ким".
Док су Трамп и његов кабинет заузели чврст приступ према Ирану, Трамп је раније запретио ратом, да би потом ублажио став и поздравио преговарачки сто, као што је био случај са севернокорејским лидером Ким Џонг Уном.
Трамп је извукао Сједињене Државе из Заједничког свеобухватног акционог плана (нуклеарни споразум са Ираном), а Иран је ове године поново суочен са санкцијама или са заустављањем нуклеарне експанзије. Међутим данас је Трамп наговестио да ће бити отворен за преговоре о новом споразуму са Техераном "ако можемо нешто да урадимо, то је смисао, а не проћердани папир попут прошлог споразума".
У међувремену, изгледа да ће Сједињене Државе наставити притисак санкцијама и претама према Исламској Републици. Прошле недеље, Трамп је запретио Роханију "ПОСЛЕДИЦИМА КОЈЕ МАЛО КОЈА ПРЕТРПЕЛА У ИСТОРИЈИ РАНИЈЕ", у бизарном упозорењу написнаим великим словима путем Твитера.
Трамп је одговорио на ранију изјаву Роханија у којој је позвао Вашингтон да се уздржи од провокације Ирана, уколико не жели "мајку свих ратова".
"Американци морају добро схватити да је мир са Ираном мајка сваког мира, а рат са Ираном мајка свих ратова", рекао је Рохани, додајући да ће "то само довести до жалости".
Како су се надовезали на спекулације на могућност рата са Ираном у блиској будућности, секретар за одбрану САД Џејмс Матис је уверавао новинаре да Сједињене Државе немају никакву политику за промену режима у Ирану и те је назвао "фикцијом" спекулације о војном нападу САД.
Са обновљеним америчким санкцијама, иранска валута у недељу је забележила рекордно низак ниво од 100.000 ријала за долар, што је губитак половине вредности ријала за четири месеца.
- Извор
- фото: © Brian Snyder / Reuters / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba Darje Mazurine, slikarke iz Rusije koja živi u Beogradu
Посета Стива Виткофа Русији има за циљ да унапреди мировни план САД који се суочава са противљењем Украјине и њених западних савезника
Kompanija Open Ai je najpoznatija po svom modelu veštačke inteligencije Chat GPT. Ali, poput drugih džinova iz Silikonske doline, i Open Ai želi da proširi svoj uticaj.
Буђ није само естетски проблем у дому – она може бити озбиљна претња за здравље, али и знак дубљих проблема са влагом и вентилацијом. Иако често пролази неопажено у...
У царинском рату нема победника, поручио је кинески председник
Тежња ка нападима на ванмејнстрим политичаре у оквиру ЕУ постаје све очигледнија, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков
Остале новости из рубрике »