BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Депозитаријум за музеје московског Кремља: бити или не бити...

Депозитаријум за музеје московског Кремља: бити или не бити...
30.09.2010. год.

Прва реакција људи на нове грађевине које се подижу поред историјских споменика архитеткуре обично изазива шок и талас критике. Тако је било, на пример, с париским Лувром, кад се појавила стаклена пирамида. Исто се сад дешава у Москви, где је поред Кремља планиран почетак изградње депозитаријума и радионица за рестаурацију за Музеје Кремља. Протести, сатируће публикације, чак и обраћање јавном тужилаштву, поводом „законитости изградње" - ангажовани су сви ресурси, којима друштво располаже. И то је разумљиво: историјски облик престонице је у току последњих година озбиљно нарушен због непромишљене, а понекад и неукусне изградње.
 

Уједно, нови депозитарно-рестаурациони комплекс је од животне потребне кад су у питању Музеји Московског Кремља, тврди генерални директор Музеја Јелена Гагарина. Јер, музеју у који желе да доспеју туристи из целог света, који долазе у руску престоницу, катастрофално недостаје простор.

Наш главни задатак је да ослободимо споменике Кремља од њима несвојствене функције и да изместимо из њега све помоћне просторије, све радионице за рестаурацију, све канцеларије које се овде и даље налазе и да их изместимо ван зидина Кремља, - каже Јелена Гагарина. - Осим ризница и радионица овде ће бити изложбене сале, и разуме се, изложбе које организујемо од својих колекција о доносимо из иностранства.

Корист за Музеје Московског Кремља је очигледна, али су и примедбе које јавно мњење има на пројекат депозитаријума подједнаке тежине. Пројекат је победио на међународном конкурсу још 1995-1998. године, кад су у моди била помпезне „царске" грађевине. И премда радници музеја њим нису одушевљени, не могу да га одбију: одобрен је и у Министарству културе и у московском архитектонском надлештву,а што је главно, усаглашен је с УНЕСКО. Московски Кремљ, подсетићемо, налази се на Списку културне баштине и у његовој близини се не сме градити ништа без знања ове поштоване међународне организације. По речима Јелене Гагарине, у музеју је предузето све што је било могуће да би зграда била што је могуће мање китњаста, јер треба да се налази међу ремек-делима руске архитектуре - Московског Кремља и узором дворског неимарства из 17. века, такозване Куће Пашкова. На упорну молбу представника музеја коригована је фасада зграде како би изгледала лакша и прозрачнија.
 

Што се тиче „филовања" зграде, планира се да се овде све ради по највишим међународним стандардима, истиче Јелена Гагарина.

Наши сарадници су обишли читав низ најсавременијих, најбољих објеката који су у последње време изграђени, почевши од Музеја Метрополитен, Токијског народног музеја, до читавог низа ризница, које постоје у Немачкој, Аустрији и Шведској,- каже Јелена Гагарина. - Мислим да ће с тачке гледишта простораи инсталација то бити једно од најуспешнијих музејских здања на свету.
 

Међутим, тешко је рећи кад ће се то догодити и да ли ће се уопште догодити. 29. септембра је вршилац дужности градоначелника Москве Владимир Ресин под притиском јавног мњења издао налог да се опозове дозвола за изградњу депозитаријума и да се питање овог пројекта изнесе на разматрање друштвеног савета за архитектуру.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА