РТ: Удео Русије у државним обвезницама САД достигао 11-годишњи минимум
Извор: Восток / РТ
Русија наставља са диверзификацијом резерве у америчким државним обвезницама. Најновији подаци из америчког трезора показују да је удео Русије достигао 11-годишњи минимум и износио је само 14,9 милијарди долара.
Укупна улагања Русије у америчке државне обвезнице тренутно износе 14,9 милијарди долара, што је најмањи износ у последњих 11 година, од када је руска Централна банка уопште и кренула са таквим инвестицијама, подаци су америчког Министарства финансија.
Удео државних обвезница америчког дуга у руском портфељу значајно је смањен у последњих неколико месеци. Русија је задржала 96,1 милијарди долара у америчким државним трезорима у марту, пре него што је продала пола својих акција у априлу, што ју је довело на 22. место међу највећим страним власницима америчких трезорских хартија, које сада вреде 48,7 милијарди долара.
У 2010. години Русија је била међу првих десет власника америчких државних обвезница са 176,3 милијарде долара. Са смањивањем у мају пала је на 14,9 милијарди долара, те је сада испод прага од 30 милијарди долара за укључивање у месечни извештај Министарства за трезор САД. У уторак је Трезор САД објавио листу од 33 земље које укључују Кину као највећег власника и Чиле као најмањи. Русија више није на овој листи.
Трезорска обвезница је гаранција државног дуга са фиксном каматом са доспећем већим од 10 година. На државне обвезнице се плаћа камата два пута годишње. Постепена продаја америчког државног дуга започела је 2011. године и интензивирала се током последњих година усред бројних рунди санкција које је Бела кућа увела против Русије.
Шеф Централне банке Руске Федерације (ЦБР) Елвира Набуљина је изјавила у мају да је смањење власништва обвезница резултат систематске процене свих врста ризика, укључујући финансијске, економске и геополитичке.
У међувремену, руски златни фондови су се стално повећавали, а удео драгог метала је на највишем нивоу у скоро две деценије. Руски златни фондови у мају су порасли за један проценат на 62 милиона унци, вредних 80,5 милијарди долара, према подацима ЦБР-а. Према Набуљиновој, куповина злата помогла је у диверзификацији резерви.
Глобални геополитички сукоби, заједно са трговинским тензијама које су САД започеле почетком ове године, учиниле су да неке земље прате исте кораке. Турска је скоро преполовила своје америчке државне обвезнице са готово 62 милијарде долара у новембру на 32,6 милијарди долара у мају. Немачка је смањила удео од 86 милијарди долара у априлу на 78,3 милијарде долара у мају.
На питање о одсуству Русије, портпарол америчког трезора рекао је да је тржиште трезора најдубље и најликвидније у свету, а да је потражња и даље велика. Додао је да одељење не коментарише појединачне инвеститоре или инвестиције.
- Извор
- фото: © Peter Gridley / Getty Images / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »