Пиштољи против рупа у буџету
Спорови о томе могу ли савесни грађани да носе и примењују ватрено оружје у самоодбрани у Русији се воде више година. Повод за дускусију је баналан - улични криминал. Сваког дана нападима се подвргава на хиљаде грађана.
Легализација пиштоља у Русији, тврде присталице такве мере, умањиће број разбојништава и напада, јер криминалац ће стално бити свестан да ће наићи на оружани отпор. Њихови опоненти указују на трагичне случајеве везане за примену чак трауматичног оружја, наводно, са ватреним ће их бити само више. Већ је написано мноштво књига о моралним, социјалним и другим аспектима тог проблема, али губи се из вида да он има и економску компоненту. Продаја оружја становништву је добар бизнис. Искуство других земаља омогућава да се претпостави да када пиштољи почну да се продају у Русији, у првих 5 година ће их купити 20% радно способних мушкараца и 5% радно способних жена. Узимајући у обзир да ће се продати преко 10 милиона јединица, може се проценити економска корист, каже директор Института за проблеме глобализације Михаил Дељагин.
Ако све израчунате и узмете у обзир, процена тржишта пиштоља у првих 5 година износи око 7,3 милијарде долара. То је осетни показатељ за сваку грану. За размере привреде није битно, али је приметно. Други правац је развој различитих сервисних служби. Обука корисника, прирема за испит за право ношења оружја, плаћање медицинских исправа, продаја муниције. Услуге стрелишта, тренера, ремонт пиштоља. На петогодишњем хоризонту тржиште сервиса ће отприлике одговарати тржишту робе. Коначно добијамо директан економски ефекат од 14,6 милијарди долара за 5 година.
При томе треба да буде испуњен важан услов: како би сав позитиван ефекат од продатог оружја остао у руској привреди, оно треба да буде искључиво руске производње.
Постоји опасност да ће произвођачи и трговци пиштољима повећати цене, користећи свој монополски положај. Али то је већ проблем антимонополске службе.
До револуције 1917. у царској Русији сваки поданик је могао слободно да купи пиштољ или револвер. Ограничења су увели после првих револуционарних иступања 1905. године. Од краја 20-их година важи потпуна забрана куповине и ношења оружја. Сада се ова тема поново покреће, али до позитивног решења је очигледно далеко. Чак трауматско оружје, које се сада може купити без великих проблема, доспело је у видокруг руских законодаваца.
Све чешће се трауматско оружје користи у домаћим и уличним конфликтима. По оцени посланика, оно је постало оружје напада и афекта. Зато је Државна дума усвојила у првом кругу нацрт закона о строжијим правилима за промет трауматског оружја, које је први пут названо ватреним оружјем ограничене способности поражавања циљева. Како би га куили, грађани ће бити обавезни не само да покажу податке из пасоша и медицинске исправе као до сада. Нацрт закона предвиђа специјалну припрему и испит безбедног руковања оружјем. Тек затим ће бити издата дозвола. Провера ће морати да се пролази сваких 5 година. За незаконити пласман и куповину трауматике уводи се кривична одговорност, као за обичне пиштоље.
Истина, критичари нацрта закона тврде да ће он отворити нове корупционе могућности за милиционере.
- Извор
- Глас Русије, фото: Kevitivity /flickr.com/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »