Амфилохије: сматрамо косовске власти привременим
3. октобра у манастиру Пећка Патријаршија на територији Косова и Метохије треба да буде одржана интронизација новог поглавара СПЦ Патријарха Иринеја. Ипак косовске власти захтевају да на свечаност буду позвани Хашим Тачи и Фатмир Сејдију, иначе прете да ће забранити долазак предстаницима српских политичких странака на територију Косова. Коментар руског балканолога, сарадника Института за славистику РАН Геоергија Енгелгардта.
Видели смо да је током последњих годину дана Приштина искористила све регионалне и међународне форуме како би подвукла своју равноправност са Србијом. Српске власти у међувремену бојктовале су неке форуме или претиле бојкотом, ако тамо буду равноправно заступљени косовски Албанци. И сада је Приштина добила идеалну ситуацију када она може или да се освети за ова унижења или да учити то предметом корисне трговине.
Наравно, јасна је реакција Његовог Високопреосвештенства Митрополита Црногорско-Приморског Амфилохија, који стоји на челу организационог комитета за припрему интронизације. Свој став владика Амфилохије је изразио у интервјуу за нашу радиостаницу.
То је заиста један проблем, нешто, што нас забрињава. Ми смо ту имали разговоре са страним амбасадорима, међу нима је био и шеф Руске канцеларије у Приштини. Такође смо о томе разговарали и на Светом Синоду. Садашње косовске власти, привремене, а које сада су прогласили за независне, у томе јесте проблем, захтевају да буду позвани на устоличење Патријарха. Међутим, ми не можемо у овом тренутку то испоштовати с обзиром да Србија, као што ни наша Православна Црква, ни Русија, ни многе друге државе у свету, нису признале Косово. Тако да њихово позивање на устоличење на неки начин могло би се сматрати признањем независности. Ми их признајемо као привремене органе, и као такве би и могли да их позовемо на устоличење. Али у садашњем случају сматрамо да је најбоље да то буде првенствено у кругу Цркве и Цркава. Црква и Свети Синод и Његова Светост позива на првом месту представнике свих Православних Цркава, онда и других хришћанских цркава у свету, представнике православних држава у нашем региону, а и шире од њега. Тако у том духу се надамо да ће бити обављен тај чин устоличења Његове Светости Патријарха Иринеја. И надамо се да ће то уз помоћ КФОРа, ЕУЛЕКСа и других међународних представника на Косову и Метохији бити изведено у миру и како то приличи, и да ће Пећка Патриаршија и даље наставити да има оно место и ону улогу у животу наше помесне Српске Цркве и српског народа. А кроз Пећку Патриаршију и Косово и Метохија, која је заиста срце наше свеукупне духовности, наше културе, наше државности и наше црквености.
Разговарали смо са Митрополитом Црногорско-Приморским Амфилохијем и сарадником Института за славистику РАН, балканологом Герогијем Енгелгардтом.
- Извор
- Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »