Данас се очекује наставак нове рунде разговора у Бриселу, а из ЕУ најављују да ће они наставити рад на свеобухватној нормализацији, размотрити постојеће споразуме и разговарати о новим корацима у погледу интензивног периода који предстоји.
- Преговори се тако одвијају да Приштина очекује да Београд пристане на оно што они траже. Београд је током процеса био рационалан и то је код њих потхрањивало веру да се спремамо за тихо попуштање, међутим Београд неће пристати на капитулацију него на компромис. Стигли смо до тачке да сада запад мора да се умеша. Да ли се овде ради о томе да Приштина схвата да ће запад прихватити комприомис или су и даље уверени да имају подршку. Видећемо - рекао је Анђелковић, политички аналитичар.
Милован Дрецун, председник скупштинског одбора за Косово и Метохију, рекао је да Приштина има усаглашену стратегију, и ту нема неких посебних размимоилажења.
- Очигледан је покушај да се Београд натера да прихвати оно што они желе. Изјаве које стижу од њихових политичара нису охрабљујуће. У овом тренутку то јесте енергетика. Они ће настојати да избегну оно што је за нас кључна ствар, а то је ЗСО - рекао је Дрецун.
Како је рекао, до сада су нон стоп постављали некакве препреке, а сада као хоће правно-обавезујуће решење, па онда ЗСО, питање је како каже, могу ли се превазићи те препреке.
- То је црвена линија за коју смо ми рекли да је нећемо прећи. Чини ми се да је много ригиднији став земаља које су прихватиле Косово него САД. Они, чини ми се, очекују да се Прштина и Београд договоре. Али не могу да дефинишем какво решење очекују. Све је неизвесно, видећемо, ризик је и за ЕУ да сазива састанак а да нема напретка - рекао је Дрецун.Анђелковић је додао да је Брисел одавно требало да реагује, и да је апсолутно не схватљиво да се ћути на реализацију пакета уступака које је дала једна страна.
- Албанци су били под веома слабим притиском и често про форме. Запад не користи механизме које може, они се понашају као размажено дете. Оно је смишљени план да се процес преговора води упоредо са процесом евроинтеграција за Србију. Свих седам, осам тачака Бриселског споразума одједном условљавају новим уступцима Београда. Тако нигде нећемо стићи. То је већ јасно и Берлину и онима који подржавају Албанце. Међутим, у неким круговима сазрева идеја да је потребано наћи одређене цомпромисе - рекао је Анђелковић.
Дрецун је објаснио да, није баш да Брисел није реаговао, али како каже, боље да нису.
- Директно су одговорни што није имплементиран договор око ЗСО. Они нису реаговали уверљиво, као да се све то гурало у страну, а да би Београд стално био притискан. Они хоће да мењају споразум у делу који њима одговара. И ЗСО је остављена по страни да се не реализује, да би они сада условљавали да уколико желимо у ЕУ и формирање ЗСО морамо да прихватимо одређене уступке. Уместо да реализују оно што је договорено они сада урушавају читав процес нормализације односа. ЕУ мора то да реализује и дефинишите снажан механизам како ће да реализују ЗСО. Не можете од нас да очекујете ништа друго него да се формира ЗСО - рекао је Дрецун.Он је рекао да људи на западу често не могу да разумеју зашто је нама толико битна та нека земља са некаквим светињама.
- Јевреји то разумеју. Идентитет је често повезан са историјом. Када се нама отима Грачаница, Дечани , Пећка патријаршија, нама се уистину поткопава идентитет. За сада није било добре воље да се нађе компромисно решење. Јевреји то разумеју, они су се са таквим проблемима вековима суочавали. За нас је врло битно да немамо јеврејски лоби против себе, а да га макар делом имамо уз себе - рекао је Дрецун.
Како је рекао, КиМ је отаџбина сваког Србина, темељ нашег идентитета и како каже, ми ћемо га бранити.
- Мора да кажем да је са друге стране демографска ситуација таква да тамо већином живе Албанци. Заштита наших културних верских објеката не може да се одвија на други начин већ једним мирним политичким решењем - рекао је Дрецун.