BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Америчка економија: засад се не види напредак

Америчка економија: засад се не види напредак
23.09.2010. год.
Економија Кине и САД налазе у тесној симбиози

Рецесија у САД завршила се још у јулу 2009. године, изјавили су стручњаци Националног бироа за економска истраживања САД. И одмах су прецизирали: завршетак рецесије, односно пада, нипошто не значи да је економија земље почела да ради у нормалном режиму.
 

Како је изјавио председник Барак Обама, само по себи објављивање краја рецесије није донело било какве промене у животу обичних американаца. Реакција економиста је била више него уздржана: иако је најгоре прошло, ситуација остаје врло неодређена. А новинари нису крили своју љутњу. Општи смисао се сводио на следеће: зашто давати такве изјаве ако у току прошле године нико не само да није осетио побољшање, већ су људи почели горе да живе. Главни проблем американаца и даље представља запосленост: без посла је сваки 10. И по најоптимистичнијим прогнозама тржиште рада се неће опоравити пре 2013. године. А за сад у америчкој економији влада застој, сматрају стручњаци Организације за економску сарадњу и развој. Америка мора да примени непопуларне мере, истиче магистар економских науке Леонид Пајдијев:

Да би изашли из ове кризе треба да спроведемо реструктуризацију задужености. Односно, део дугова који постоје у америчкој економији треба да буду или одложени или отписани. На пример, обавезе америчке државе према свом народу. То је врло тешко и болно.

Управо због тога америчке власти упорно покушавају да део одговорности пребаце на друге. Као кривца за данашње проблеме у економији САД покушавају да наведу Кину. У САД сматрају да је узрок невоља пренизак курс кинеског јуана. Зато САД има огроман дефицит у трговини с КНР, а почетком идуће године амерички извоз у региону може постати потпуно нерентабилан. Министар финансија САД Тимоти Гејтнер је чак спреман да постави ово питање на самиту „Велике двадесеторке", који ће у новембру бити одржан у Сеулу.
 

У последње три године Америка је пет пута покушавала да подстакне Кину на трговачке и девизне реформе. Међутим, Пекинг на ово нерадо пристаје - Кина има своје разлоге да држи низак курс јуана како не би дозволила пуцање економије. Ако американци и даље буду инсистирали то неће довести ни до чега доброг, упозорава Леонид Пајдијев:

То ће изазвати трговачки и финансијски рат с Кином, који може да створи масу проблема за САД. Тешко је рећи чиме ће се то реално завршити, јер се у ствари економија Кине и САД налазе у тесној симбиози.
 

Американци пре свега треба да се разаберу у оквирима своје економије, сматрају водећи светски стручњаци. За последња 3 месеца екипу Барака Обаме су напустила тројица економиста или су изразила такву жељу. Све то може да сведочи о томе да у Белој кући засад нема јасног програма за излазак из кризе.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/Art By Steve Johnson/cc-by/ vostok.rs
  • Повезане теме


Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Непотписани споразум се фокусирао на неутралност Украјине и нудио јој безбедносне гаранције


  Руске трупе су погодиле украјинске индустријске објекте у Дњепропетровску и погодиле авион МиГ-29 на паркингу за авијацију на аеродрому Долгинцево у Дњепропетровској области. Украјинс

Постројење Генерал Динамицс у Камдену направило је бојеве главе за ракете Јавелин послате у Украјину


Амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко, каже да Запад, по наређењу САД, ради на ескалацији односа са Русијом. Руски дипломата додаје да Запад на сваком кораку ради против...


Више од 40 студента на пракси у НИС-у


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА