Припрема за плутање у пуном јеку
У пуном јеку је припрема за старт још једне плутајуће станице Северни пол 38. Она се одвија у заполарном Мурманску на бази локалне управе Хидрометеоролошке службе.
Одред од 7 људи, учесника будуће експедиције, већ се упутио из Санкт-Петербурга у Мурманск. Предстоји им да изваде и тестирају опрему станице која се чува у складиштима Хидрометеоролошке службе, научну апаратуру, као и да упакују 20 кућица на расклапање, саопштио је руководилац арктичке експедиције на високим ширинама Владимир Соколов.
Плутајуће станице су сложена и јединствена структура, научна и практична, истиче стручњак. Технологију прављења плутајућих станица поседује само Русија. Покушаји Канађана и Данаца да их направе на дуги рок нису успели. Они су правили краткотрајне станице и наставиће то да раде у догледној будућности. Плутајуће станице праве Корејци и Кинези, и ускоро планирају да их отварају на Арктику.
Северни пол 38 је седма по реду руска плутајућа станица од тренутка обнављања невиђеног домаћег научног пројекта у Арктику 2003. године после 12-годишњег прекида. А прва совјетска станица Северни пол била је отворена у мају 1937. године и радила је скоро годину дана. Експедиција се састојала тада од 4 поларна истраживача на челу са легендарним Иваном Папањином.
Од тада техника хидрометеоролошких служби битно је напредовала, појавиле су се нове могућности за мониторинг околне средине, ипак плутајуће станице чувају своје мгоућности и практично су незамењиве данас, пошто само са плутајуће санте могу да се сакупљају прецизни и јединствени подаци, подвлачи Владимир Соколов.
Дистанциони методи који се користе сада у облику сателитских података или плутајућих бова не омогућавају да се добије потпуна слика у три средине - атмосфери, леденом покривачу и океану. Плутајућа станица пружа могућност да се то учини комплексно и да се схвати ова енергетска размена до које сада долази на северним ширинама планете. И на основу тога да се искористе подаци о прорачунавању модела и прогноза, који се наводе у разним научним центрима како Русије, тако и иностранства.
Постојање података који стижу са плутајућих станица омогуаћва да се значајно увећа информациони потенцијал метеоролошких посматрања у целини на планети, убеђен је научник. Тако су претпоставке за чудовишну врућину која се овог лета обрушила на европски део континента постојале, каже Владимир Соколов.
Посматрања изведена претходних година показала су да се на Арктику задржава аномални развој процеса. Између осталог, без обзира што је станица била у најхладнијем региону, тамо су летњи поцеси започели месец и по пре рока.
То не значи, истичу стручњаци, да се на основу ових података могло прогнозирати да ће се циклон заглавити овог лета над европским делом Русије. Али плутајуће станице могу да прате важне климатске тенденције и да значајно повећају квалитет прогноза за овај регион.
Првих дана октобра атомски ледоломац Русија ће испловити како би пребацио на место зимовања посаду станице Северни пол 38.
- Извор
- Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за
Остале новости из рубрике »