BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 26.04.

27.04.2018. год.

  


Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 26.04



Реакција Сиријаца на улазак руске војне полиције у Каламуну После изласка терориста из Источне Каламуне руска војна полиција је ушла у град како би заједно са својим сиријским колегама патролирала улицама ради заштите становништва од пљачкаша, криминалаца и остатака ћелија терориста, преноси «Руска весна» позивајући се на изворе у Министарству одбране РФ.

Министарство одбране је саопштило да ће на позив сиријске војске руска војна полиција патролирати деловима града како би заштитила народ од пљачкаша и терориста, а истовремено руски инструктори обучаваће своје сиријске колеге.


Руску војску која је ушла у овај ослобођени град становништво је дочекало уз огроман број аутомобила и мотоцикала као и уз невиђене крике радости.



На главном градском тргу ученици, студенти, државни службеници, пензионери и остали грађани изашли су да дочекају своје ослободиоце.


Мирни живот полако се враћа у Источну Гуту. Поново раде радње и улични кафићи, а трговци практично седе на степеницама очекујући своје муштерије.

Државне службе поново раде, имају пријем грађана за сва питања, од пуштања струје до цене нафте и бензина, што је било немогуће док су се у граду налазили терористи.


Дејство сиријских снага јужно од Дамаска

Руска војна полиција ће патролирати градовима Источне Каламуне у Сирији Руска војна полиција и сиријска полиција ће патролирати ослобођеним градовима Источног Каламуна, саопштио је представник Центра за помирење зараћених страна у Сирији.

Раније у среду је објављено да је у енклаву, која обухвата градове Ал-Думаир, Џаируд и Ријад Рухаиб ушла сиријска војска и руска војна полиција. Раније је ову територију контролисало девет исламстичких група, укључујући Џаиш ал Ислам, а које територије је је ослободила сиријска војска у последњим налетима.


"Руска војна полиција и сиријски полиција ће спроводити заједничке патроле у ​​градовима Источне Каламуне како би се осигурала сигурност локалног становништва, и обезбедила сигурност у школама, болницама и јавним институцијама", саопштио је представник центра Андреј Адамис.


Око 5,5 хиљаде милитаната и чланова њихових породица евакуисано је са ове територије.

Крајем прошле седмице завршено је повлачење терориста из града Думеир североистоку провинције Дамаск.

Договор о мирном повлачењу постигнут је по истом принципу као и у градовима и селима Источне Гуте у предграђу Дамаска.



Преглед политичких и других вести за 26.04.


Лекар са клинике у сиријској Думи оповргао верзију „хемијског напада“ 


Никаквих симптома утицаја хемијског оружја није било на пацијентима у градској болници у Думи 7. априла, саопштио је на прес конференцији у Хагу сиријски доктор-реаниматолог Халил ал-Џаиш, преносе РИА Новости.

Према његовим речима, тог дана је био на дужности у хитној служби.

"Почели смо да примамо пацијенте са знацима гушења - око 15 људи. Надисали су се дима и прашину, те није било других симптома, као резултат бомбардовања околних зграда", рекао је доктор.



Како је нагласио лекар, симптоми су били благи и умерени. Лекари су дали пацијентима маске за кисик.


Затим је, према доктору, дошао представник "Белих шлемова" и почео да виче.

"Непознати људи су почели да се појављују, створили атмосферу хаоса, полевали људе водом", додао је доктор.

Ал Џаиш је истакао да ниједан од медицинских радника није веровао у то, јер није видео одговарајуће симптоме. Нагласио је да су након неколико сати сви људи који су имали симптоме гушења, пуштени кући, те да није био ниједан фаталан исход.

"Дошли смо овде да обавестимо свет о томе шта се догодило у Думи, а не како је било на снимку. То није оно што се десило тамо", нагласио је доктор.

У сједишту ОУХО-а одржана је прес конференција са учешћем сведока наводног хемијског напада. Учествовало је седамнаест Сиријаца, укључујући породица дечака Хасан Диаба, који је описао како су га поливали водом у градској болници у Думи.


Оборене „паметне“ америчке ракете над Сиријом ће се проучити у Москви Министарство одбране Русије је демонстрирало новинарима фрагменте крстарећих ракета испаљених на Сирију од стране снага западне коалиције.

Према саопштењу Министарства одбране Русије, већина пројектила испаљених од стране САД и савезника, сиријска ПВО је оборила, услед чега је 22 ракете дошло до циља од 105.


На изложби су представљени делови америчких крстарећих ракета "Томахавк", као и крстарећих ракета из Енглеске и Француске "СКАЛП" и "Сторм шадоу".


Дејство ПВО

Добро стање елемената ракета и одсуство сагоревања указују на јасан утицај ПВО на крстареће ракете, рекао је специјалиста Генералштаба у области ПВО Сергеј Безногих.

Он је истакао да је присуство рупа на телу крстарећих пројектила јасно указује на бојево дејство пројектила ПВО.

Начелник Управе за операције Генералштаба, генерал-пуковник Сергеј Рудској, подсетио је да је већина ракета западне коалиције оборена помоћу совјетских система ПВО "од пре четрдесет година" - "С 125", "Оса", и "Квадрат". Руска ПВО средства нису учествовала у одвраћању удара, јер ракете нису ушле у руску зону одговорности, објаснио је генерал.

Према томе, за пројектиле који су погодили хангаре и производну инфраструткуру, јасно је да за њихово уништење није потребан велики ракетни "ум", рекао је Рудској, алудирајући на америчког председника Доналда Трампа када је саопштио да Вашингтон шаље "нове, добре и паметне" ракете на Сирију.

Поред тога, Рудској је рекао да Москва планира да обезбеди Дамаску нова средства ПВО. Генерал је истакао да се подаци добијени од стране специјалиста током проучавања западних ракета могу користити за побољшање руског оружја.

Позиција Пентагона

Саопштење генерала Рудскоја да је циљ погодило само 22 од 105 коалиционих ракета, лако је оборити, рекао је представник америчког министарства одбране Ерик Паоне.

Према његовим речима, за ову сврху довољно је проучити фотографије мета пре и после удара.

 

Поред тога, назвао је апсурдним изјавама Москве о наласку америчких ракета у Сирији од стране руских стручњака. САД, према представнику Пентагона, сматрају ове извештаје дезинформацијом.

Чепа: Речи и дела западних политичара су две сасвим одвојене ствари На изјаву француског председника Емануела Макрона о борби против терориста у Сирији треба гледати критички, јер речи и дела западних политичара су две сасвим одвојене ствари, изјавио је заменик Комитета Државне думе Русије за међународне односе Алексеј Чепа.
 
Како је рекао, уместо да се води систематична борба против тероризма, налик на ону коју спроводи Русија, уместо да се помаже сиријском народу за време хуманитарне катастрофе до које је дошло због политике Запада, ми данас добијамо само декларативне поруке, без икаквих реалних активности.
 
Руски политичар је подсетио да су америчке власти много пута до сада говориле да је терористичку организацију ДАЕШ неопходно уништити, али све те речи треба гледати као форму личног пи-ара, а као пример је навео америчког председника Доналда Трампа.
 
„Напад САД и њених савезника на Сирију ишао је на руку искључиво терористима. То је класичан пример лицемерја у политици коју спроводи Запад“, закључује он.

Пентагон: Делови „томохавка“ у Москви су пропаганда и дезинформације Портпарол Пентагона Ерик Паон назвао је дезинформацијом саопштење Генералштаба Војске Русије о деловима америчких ракета "томохавк" који су допремљени у Москву из Сирије.

Јуче је Министарство одбране Русије показало олупине ракета испаљених од стране САД, Британије и Француске на Сирију, укључујући и "томахавке", који нису стигли до циља јер их је оборила сиријска ПВО.



"Што се тиче `томахавка`, нисмо видели никакав други доказ да се подржи истинитост навода, осим саопштења руских државних медија", рекао је Паон, коментаришући прес конференцију начелника Управе за главне операције Генералштаба Војске Русије, генерала Сергеја Рудскоја.



Такође је назвао "апсурдним" изјаве у вези са избором циљева коалиције у Сирији.




"Ово је још један пример руске кампање дезинформација како би скренула одвукла пажњу са своје одговорности и умешаности у злочине почињене од стране режима Асада и масакра цивила на западу Сирије", додао је Паон. Он сматра саопштење руског генералштаба штаба "још једном димензијом пропаганде, чији је циљ да скрене пажња са стварне ситуације у Сирији".



Сједињене Државе, Велика Британија и Француска напале су Сирију 14. априла. Према руском министарству одбране, мета су били истраживачки објекти у Барзи и Јарамани, као и неколико аеродрома. Према Рудскоју од 105 ракета пријављених од стране Пентагона, циљ је погодило не више од 22. Већина ракета оборена је системима: С-200, С-125, Оса, Квадрат, Бук и Стрела.

РТ: Град испод града: Велика мрежа тунела испод сиријске Думе Сиријска војска открила је огромну мрежу тунела изграђених од стране џихадиста у Думи, недалеко од Дамаска. РТ је боравио у Думи и питао локално становништво како су се милитанти понашали према њима.

Тунели смештени на 15 метара испод површине, ојачани су металним стубовима и обложени неком врстом плоча, стварајући изглед подземне железнице. Простиру се километрима испод града, на подручју Источне Гуте, формирајући читав град испод града.

Да би се комплетирао систем, тунели су опремљени струјом, паркиралиштима и радионицама. Они су толико велики да се путнички комби лако може кретати кроз њих, као што се види на снимку. Војска је открила да су тунели посебно коришћени за складиштење машина и возила.

Милитанти су присилили мештане да изграде тунеле за њих, исцрпљујући глађу оне који су одбили да раде, кажу становници Думе за РТ.



"Они су нас изгладњивали, они су нас малтретирали", рекао је један човек, додавши да су екстремисти присиљавали заробљенике и цивиле да граде тунеле.

"Они [милитанти] нису хтели да дају храну онима који су одбили да раде."


Руска војска је раније саопштила да је пронашла хемијску лабораторију милитаната у централној Думи убрзо након ослобођења града. Објекат, који се налази у подруму стамбене зграде, имао је софистицирану опрему, укључујући и индустријски хемијски реактор, за који су војници рекли да су их џихадисти користили за стварање токсичних средстава. У лабораторији су такође пронађене велике количине разних хемикалија.

Антонов и Болтон разговарали о „иритантним“ факторима који утичу на односе две земље Руски амбасадор у САД Анатолиј Антонов изјавио је да је са саветником за националну безбедност САД Џоном Болтоном разговарао о свим „иритантним“ факторима који утичу на билатералне односе двеју земаља.

„Сусрет је прошао изузетно конструктивно, разговарали смо о свим тим иритантним факторима у руско-америчким односима, као и о појединим питањима регионалне и глобалне безбедности“, рекао је Антонов.

Претходно је Бела кућа саопштила да је у питању први Болтонов сусрет са руским амбасадором, будући да је тек недавно постављен на функцију саветника за националну безбедност.

Међутим, руски амбасадор се осврнуо и на питање уласка америчких власти у зграду Конзулата Русије у Сијетлу рекавши да је у питању непријатељски потез Вашингтона, пре свега јер се ради о дипломатској имовини која је у власништву Руске Федерације.

„Ушли су у зграду прекршивши све међународне конвенције и договоре. Такав потез не изазива никакво друго осећање сем туге и жалости. Све ми делује као да желе да нас навикну да ће нешто слично радити на сваких месец или два дана“, оценио је Антонов. 

РТ: Француска САД и савезници ће иградити слободну Сирију - Макрон Париз покушава да премости умртвљене сиријске преговоре у Женеви са преговорима у Астани, како би се изградио мир у Сирији, рекао је француски председник Емануел Макрон током последњег дана посете Вашингтону.

САД, Велика Британија, Француска, Јордан и Саудијска Арабија формирале су "контакт групу" за Сирију, која координише са Турском и Немачком, изјавио је Макрон новинарима на Универзитету Џорџ Вашингтон. Група настоји да "изгради мост" између преговора у Женеви под вођством УН-а који до сада нису отишли нигде, и процеса у Астани који предводе Русија, Турска и Иран.


Разговори у Астани нису задовољавајући за Запад и "довели би до поделе Сирије", рекао је Макрон. Нова контакт група има за циљ да "отвори линију" са Русијом и Турском и доведе све стране за сто.

Ово је мултилатерални, "потенцијални победнички приступ", рекао је Макрон.

Русија је у савезник Сирије и има стално војно присуство у земљи од септембра 2015. године на позив Дамаска, ради борбе против "Исламске државе" и група повезаних са "Ал-Каидом" групе, а од којих су неке подржане од стране западних и арапских влада.

 

Осврћући се на изјаве америчког председника Доналда Трампа да жели да повуче америчке трупе из Сирије када "Исламска држава" буде поражена, Макрон је рекао да су Француска, Велика Британија и САД посвећене борби против терориста "до краја". Међутим, након тога, Макрон је рекао да "имамо политички циљ изградње слободне Сирије", која није под утицајем друге државе или дестабилизацијом региона.

Сједињене Државе отворено подржавају милитанте у Сирији и позивају председника Башара Асада да напусти функцију председника од почетка грађанског рата 2011. године. Истовремено, и САД и Француска кажу да је учешће Ирана, који помаже новцем, снагама и опремом борбу сиријске војске против "Исламске државе" и различитих милитантних група - неприхватљиво.

Француска пружа подршку снагама САД на северу Сирије, источно од реке Еуфрат, потврдио је Макрон, без детаљнијих објашњења.


57 држава потврдило приврженост суверенитету и територијалној целовитости Сирије На Другој међународној донаторској конференцији о Сирији у Бриселу, на којој је учествовало 57 држава, потврђена је приврженост међународне заједнице суверенитету и територијалној целовитости Сирије, наведено је у завршном саопштењу Европске уније и Уједињених нација, под чијим је окриљем одржана конференција.

„На конференцији је потврђено да само свеобухватно и инклузивно политичко решење, у складу с Резолуцијом 2254 Савета безбедности Уједињених нација и Женевским комуникеом, које је у складу са законитим тежњама сиријског народа за достојанством и слободом, може да омогући стабилан прекид сиријског сукоба и да спречи регионалну ескалацију и повратак ДАЕШ-а“, наведено је у саопштењу. 

Конференција се, како је саопштено, залаже за то да ситуација у Сирији буде предата на разматрање Међународном кривичном суду. 

Представник Русије при Европској унији Владимир Чижов рекао је новинарима да Русија није планирала да у оквиру овог скупа обећава испоручивање хуманитарне помоћи, јер она подршку пружа на друге начине. 

„Нисмо намеравали да дајемо обећања. Ја сам навео шта све радимо на билатералној основи, говорио сам о доприносу наших војника који непосредно предају хуманитарну помоћ онима којима је потребна, укључујући људе у изолованим и тешко доступним насељима“, рекао је Чижов.

Према његовим речима, Русија даје много средстава у оквиру система Уједињених нација. 

Раније је Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш навео да намерава да тражи нове путеве за политичко решавање ситуације у Сирији. 

Европска унија је 25. априла саопштила да неће учествовати у обнављању Сирије док не буде започет политички процес у тој земљи.

Стручњаци ОЗХО прикупили узорке из сиријске Думе за даљу анализу Мисија Организације за забрану хемијског оружја по други пут је посетила место за које се претпоставља да је било мета хемијског напада у сиријском граду Думи. Стручњаци су прикупили узорке за даљу анализу, саопштено је из ОЗХО.
„Узорци ће бити достављени лабораторији ОЗХО у Рејсвику. Они ће бити разврстани и послати на анализу у специјализоване лабораторије“, наведено је у саопштењу. 

Русија је саопштила да ће организовати конференцију за медије на којој ће учествовати сведоци хемијског напада за који се претпоставља да се догодио у сиријском граду Думи, али Организација за забрану хемијског оружја сматра да је прво неопходно да их испитају експерти ОЗХО. 

Стално представништво Русије при ОЗХО саопштило је раније да намерава да организује обраћање медијима у којем ће учествовати и сиријски дечак Хасан Диаб, један од сведока догађаја који је Запад окарактерисао као хемијски напад за који је одговорна сиријска војска.

Стални представник Русије при ОЗХО Александар Шуљгин изјавио је да ће се максимално заложити за то да дечак буде доведен у Хаг како би сведочио да је хемијски напад у Думи био изрежиран. 

„Секретаријат је посаветовао руску делегацију да те људе прво испитају стручњаци мисије, задужени за утврђивање чињеница. Препоручио је, такође, да то обраћање буде организовано након што мисија заврши свој рад. Руска делегација је, међутим, саопштила да ће она ипак одржати конференцију за медије и да њихова намера не треба да омета рад експерата ОЗХО“, наведено је у саопштењу. 

Климов: У последње време у руководству САД постоји пометња Шеф Комисије Савета Федерације за заштиту државног суверенитета Андреј Климов изјавио је да Русија има право да поступи по принципу узајамности након упада у Конзулат Руске Федерације у Сијетлу.

„То је принцип дипломатије, Русија има право да поступи по принципу узајамности са САД након упада у Конзулат Русије у Сијетлу. Ипак, све треба да буде у правним оквирима. Поред тога, Министарство спољних послова може да позове америчког амбасадора ради разјашњења“, рекао је сенатор. 


Он сматра да је мало вероватно да је амерички председник Доналд Трамп лично наредио упад у Конзулат Русије. 

Према мишљењу Климова, у САД неко покушава да сукоби Русију с Трамповом администрацијом, очекујући да ће такве провокације изнервирати Русију и да ће она „залупити вратима“. 

Он сматра да је неопходно имати у виду оно што се догађа у САД, с обзиром на пометњу која постоји у последње време у америчком руководству. 

Матис: У интересу је САД да постоје флексибилни изузеци у санкцијама против Русије Шеф Пентагона Џејмс Матис сматра да је у интересу САД да постоје „флексибилни изузеци“ када је реч о санкцијама против Русије, пошто неке од ограничавајућих мера могу да погоде и америчке савезнике.

„Очекујем сарадњу с Конгресом САД у разматрању последица овог закона по националну безбедност. За нас је важно да имамо флексибилна овлашћења, пошто у противном нећемо моћи да делујемо у сопственим интересима и ставићемо огроман терет на своје савезнике или партнере“, навео је амерички министар одбране у писаном обраћању Конгресу. 

У САД је прошле године усвојен Закон о супротстављању противницима Америке санкцијама, који подразумева ограничавајуће мере против Русије, Ирана и Северне Кореје, као и против лица и компанија из трећих земаља које с њима сарађују.

  Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -
ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Сирији по данима 


 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА