BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Представљена „Охридска група“ за подршку БЈР Македоније на путу у НАТО и ЕУ

Представљена „Охридска група“ за подршку БЈР Македоније на путу у НАТО и ЕУ
25.04.2018. год.


У Скопљу је представљена Охридска група за подршку БЈР Македоније на евроатлантском путу коју чине бивши званичници и дипломате ЕУ и НАТО-а, на челу са некадашњим генералним секретаром Алијансе Џорџом Робертсоном.


Охридску групу је на конференцији за новинаре представио премијер Зоран Заев.

Реч је о саветодавној групи која се неће редовно састајати, али ће користити сваку прилику за то, а њени чланови ће бити доступни и за опозицију и за председника Ђорђа Иванова.

Поред Робертсона, Групу чине некадашњи представник ЕУ за спољну и безбедносну политику Хавијер Солана, бивши шведски премијер и министар спољних послова Карл Билт и истакнуте дипломате као што су Кристофер Гајда, Роберт Гелбард, Ален де Роа, Волфганг Ишингер, Дајмонд Вилсон, Зорана Чичак, бивши бугарски председник Росен Плевнелијев…

Обраћајући се синоћ на конференцији за новинаре, Робертсон је истакао да је прошло тачно 17 година откад се последњи пут обраћао новинарима у Скопљу, те објаснио да је назив Охридска група изабран јер, како је рекао, тај македонски град има велики значај за Македонију, с обзиром на то да је у том граду потписан и Охридски, а сам град је под заштитом Унеска.

Подсетио је да је то било време када је Македонија била у кризи, а да је сада на путу просперитета.

Заједно са Соланом је, каже, 11 пута боравио у Скопљу, а био је и сведок потписивања Охридског споразума.

„Македонија је тада била земља на ивици грађанског рата, а сада је земља која куца на врате Европе, земља која је схватила потребу за бољом будућношћу“, навео је Робертсон.

Охридска група ће саветовати македонску владу и министре, али ће бити доступна, казао је, и опозицији и председнику државе.



  • Извор
  • фото: nato.int/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

У царинском рату нема победника, поручио је кинески председник


Тежња ка нападима на ванмејнстрим политичаре у оквиру ЕУ постаје све очигледнија, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков

Ситуација на Курском правцу до краја 10.4.2025.


Одлука долази након што је председник Доналд Трамп одобрио 90-дневну паузу на царине веће од 10%

Доносимо у целини говор сталног представника Русије Василија Небензје на седници Савета безбедности УН 8. априла о ситуацији на Косову и Метохији:


Руски космонаут Алексеј Зубрицки налази се у бази података украјинског Министарства одбране као лице које избегава регрутацију и тражен је због издаје


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Влада Српске позива на заштиту и одбрану Републике Српске и њених институција;

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА