Унилатералне санкције спречавају развој сиромашних земаља – руски Министар иностраних послова
Треба зауставити праксу унилатералних санкција које су изван оквира одлука СБ УН-а, рекао је руски министар иностраних послова Сергеј Лавров на самиту Миленијумски циљеви развоја.
„Не можемо, а да не изразимо озбиљну забринутост због сталне праксе унилатералних мера принуде“, изјавио је Лавров, говорећи у уторак на самиту, који спонзорише УН.
Такве мере уводе одређене државе „против ове или оне земље у развоју, поред онога што је предвиђено Повељом УН-а и одлукама СБ,“ Итар-Тас је пренео говор Лаврова. Ова пракса није у складу са Миленијумским циљевима развоја, рекао је Министар, додајући да се то мора зауставити.
Иако се понекад светска заједница мора користити механизмима економских санкција, „концензус о потреби за посматрањем тзв. хуманитарних ограничења санкција је давно постигнут,“ рекао је руски Министар иностраних послова.
Лавров је нагласио да би се требао избећи негативни утицај на цивилно становништво и друштвено-економски развој. Он је описао стабилан друштвени и економски развој свих земаља као „неопходан елемент модерног система заједнхичке безбедности“.
Министар је упозорио да, у условима глобализације, непоштивање потреба оних са ниским примањима може повећати претњу од тероризма, инфективних болести, неконтролисане миграције.
У међувремену, Русија наставља да подржава развој земаља Заједнице независних држава, као и земаља у Африци и другим регијама. Помоћ Русије је 2008. године износила 220 милиона америчких долара, а у 2009. години је порасла на 800 милиона долара, казао је Лавров, како преноси Итар-Тас.
Земље Заједнице независних држава, су од Москве, током економске кризе, добиле преференцијалне кредите и гратис помоћ у вредности од 4,6 милијарди долара, рекао је.
Лавров је такође нагласио потребу да се побољша сарадња међу чланицама УН-а у борби против природних и техногених катастрофа. „Ми верујемо да је важно да се квалитетно побољша координација нашег заједничког деловања,“ рекао је.
Самит Миленијумски циљеви развоја је ове седмице поново размотрио напредак задатака, који се примењују у борби против глобалног сиромаштва, а које је, пре једну деценију, поставио УН.
Генерални секретар УН-а, Бан Ки-Мун, је описао осам циљева миленијумског развоја као оствариве, али је нагласио да земље чланице морају испунити своје обавезе.
- Извор
- RT TV, фото: RT TV/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за
Остале новости из рубрике »